Siyah alaca ineklerde PGF2alfa ve GnRH'nın farklı kombinasyonları ile östrus senkronizasyonu çalışmaları
Estrus synchronization studies in holstein cows with various combinations of PGF2alfa and GnRH
- Tez No: 118775
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL AK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
8. ÖZET Çalışmada; ovsynch protokolünün esas alındığı farklı senkronizasyon programlarının ilk doğumlarını yapmış ve postpartum en az 50. güne kadar östrus belirtileri tespit edilmemiş laktasyondaki sütçü ineklerde (n=96) başta östrus, ovulasyon ve gebelik olmak üzere çeşitli reprodüktif özelliklere etkileri incelenerek, saha çalışmalarında kullanılmak üzere sabit zamanlı tohumlamayı da içeren bir senkronizasyon programı önerebilmek amaçlandı. Rastlantısal olarak 5 hormon uygulama grubundan birine dahil edilen ve sikluslarının herhangi bir aşamasında olan ineklere 1. grupta; (ovsynch, n=18) 0. gün (ilk hormon uygulama günü) GnRH, 7. gün PGF2a ve 9. gün GnRH, 2. grupta; (n=19) 0. gün PGF2a, 7. gün GnRH, 14. gün PGF2a, ve 16. gün GnRH, 3. grupta; (n=18) 0. gün PGF2a, 2. gün GnRH, 9. gün PGF2a ve 11. gün GnRH, 4. grupta; (n=20) 0. gün GnRH, 7. gün PGF2a, 8. gün östradiol ve 9. gün GnRH, 5. grupta; (n=21) 0. gün PGF2a + GnRH, 9. gün PGF2a ve 11. gün GnRH hormon enjeksiyonları (i. m) yapıldı. Son PGF2a enjeksiyonundan sonra östruslar takip edildi ve 72. saate kadar östrus gösterenler östrusun 8-12. saatlerinde tohumlandı. Son PGF2a enjeksiyonundan sonraki 72. saate kadar östrus göstermeyen ineklere ise 72. saatte sabit zamanlı tohumlama yapıldı. İlk uygulama (O.gün) ve son PGF2a enjeksiyon günlerinde kan örnekleri toplandı ve >1 ng/ml serum progesteron konsantrasyonu aktif bir corpus luteumun (CL) varlığının göstergesi olarak kabul edildi. Dişiler bütün enjeksiyon günlerinde, tohumlama anında (follikül, tonus, hiperemi, suböstrus ve diğer bulguları değerlendirmek için) ve tohumlamadan sonraki 24. ve 48. saatlerde (ovulasyonu belirlemek için) rektal yolla muayene edildi. Tohumlamadan 55-60 gün sonra gebelik muayeneleri (rektal palpasyon) yapıldı. Tek sun'i tohumlama sonrasında gebelik oranları gruplara göre sırasıyla %50.0, %42.1, %72.2, %60.0 ve %57.1 oldu ve gruplar arasındaki farklar önemsiz bulundu. Son PGF2a uygulama günü ovaryumlarında aktif bir CL bulunan ineklerin oranı gruplara göre sırasıyla %38.9, %52.6, %77.8, %70.0 ve %42.9 oldu (p>0.05). Östrus gösterenlerin oranı ise sırasıyla %44.4, %21.1, %5.6, %95.0 ve %23.9 oldu ve 4. grup ile 1., 2., 3. ve 5. gruplar ve ayrıca 1. ile 993.
Özet (Çeviri)
9. YABANCI DİLDE ÖZET (SUMMARY) The aim of this study was to investigate the effect on especially estrus, ovulation, pregnancy and such reproductive characters of various synchronization programs based on the ovsynch protocol in lactating dairy cows that have had its first calf and had no estrus et least fifty days postpartum (n=96) and to suggest a synchronization program which include timed insemination that can be used in the field. The cows were assigned randomly to 5 treatment groups. The groups were established by the following treatments (i.m.) at any time of estrus cycle: Group 1 (Ovsynch, n=18); 0th day (the first hormone treatment day) GnRH, 7 th day PgF2a and 9th day GnRH, Group 2 (n=19); 0th day PgF2a, 7 th day GnRH, 14th day PgF2a and 16th day GnRH, Group 3 (n=18); 0th day PgF2a, 2 th day GnRH, 9th day PgF2a and 11th day GnRH, Group 4 (n=20); 0th day GnRH, 7 th day PgF2a, 8th day estradiol propionat and 9th day GnRH and Group 5 (n=21); 0th day PgF2a+GnRH, 9 th day PgF2a, and 11th day GnRH. After the last PgF2a enjection, estrus symptoms were followed and those with estrus symptoms hour inseminated at 8-1 2th hours of estrus. Cows that had no estrus symptoms in 72 hours after the last PgF2a enjection were subjected to timed insemination at the 72nd hour (at 24th hour after the second GnRH administration). Blood samples were collected at the first day of treatment (day 0) and the last PgF2a enjection day. A serum progesterone level of >1 ng/ml was considered as the marker of an active corpus luteum (CL). All the cows were palpated rectally on the days of enjection, at artificial insemination (for follicle, tonus, hyperemia and other findings) and at the 24 and 48 hours after inseminations (to determine ovulations). Pregnancy diagnoses were done between 55 and 60 days after first inseminations by rectal palpation. Pregnancy rates after the first insemination were 50.0%, 42.1%, 72.2%, 60.0% and 57.1% in the groups respectively, but the differences among the groups were not significant (p>0.05). The rate of cows having an active corpus luteum on the ovary at the day of last PgF2a treatment were 38.9%, 52.6%, 77.8%, 70.0% and 42.9% (p>0.05). The rate of cows which detected in estrus 101was 44.4%, 21.1%, 5.6%, 95.0% and 23.9% respectively.