Konya bölgesinde yeni doğan ishalli buzağılardan rotavirus antijenlerinin ELISA testi ile belirlenmesi ve annelerinden rotavirus antikorlarının tespiti
Detection of rotavirus antigens in newborn calves with diarrhea by ELISA and detection of rotavirus antibodies from their dams in Konya region
  1. Tez No: 118778
  2. Yazar: MEHMET EKİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
6.ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Viroloji Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ KONYA-2002 Mehmet EKİK Danışman Prof Dr.Feridun ÖZTÜRK Konya Bölgesinde Yenidoğan İshalli Buzağılardan Rotavirus Antijenlerinin ELISA ile Belirlenmesi ve Annelerinden Rotavirus Antikorlarının Tespiti. Rotavirus enfeksiyonları tüm dünyada hayvanlar ve küçük çocuklarda akut viral gastroenteritislerin en önemli nedenlerinden biri olarak kabul edilir. Bu araştırmada Konya bölgesindeki yenidoğan buzağılarda rotavirusların varlığı serolojik ve virolojik olarak araştırıldı Konya ve çevresindeki ilçelerden toplanan 186 adet gaita örneği ELISA ile rotavirus antijenleri yönünden incelendi. İshalli buzağılardan gaita örnekleri ishalin başlangıcından 3-5 gün sonra toplandı. Ayrıca bu buzağıların annelerinden alınan kan serumlarından da mikronötralizasyon yöntemi ile rotavirus antikorları serolojik olarak değerlendirildi. ELISA ile kontrol edilen 186 adet gaita örneğinden 30'u (%I6.12) rotavirus antijenleri yönünden pozitif olarak belirlendi. Mikronötralizasyon testinde litresi bilinen (100 DKID50 = 10"325/0.1ml ) virus ile kontrol edilen 186 adet anneden alınan kan serumlarının tamamı 1/5 serum sulandımasında rotavirus antikorları yönünden seropozitif olarak saptandı. Bu serumların SN50 değerleri ise 1/5.6-1/140 arasında dağılım gösterdi. Ayrıca toplanan gaita örneklerinden MDBK hücre kültürlerine yapılan ekimlerde 3 pasaj sonunda virus üremesinin göstergesi olan CPE'lere rastlanmadı. Bu araştırmada neonatal ishal semptomu gösteren buzağıların gaitalarında %16. 12 oranında rotavirus antijenlerinin bulunması ve annelerin %100 oranında rotavirus antikorlarını taşımaları enfeksiyonun Konya bölgesinde yaygın olduğunu ortaya koymaktadır. 50
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.Ü.Sağlık Bilimleri Enstitüsü Viroloji Anabilim Dalı DOKTORA TEZt KONYA-2002 Mehmet EKİK Danışman Prof.Dr.Feridun ÖZTÜRK Detection of Rotavirus Antigens in Newborn Calves with Diarrhea by ELISA and Detection of Rotavirus Antibodies from Their Dams in Konya Region. Rotavirus infections are the most common cause of acute viral gastroenteritis among animals and young children throughout the world. In this research, presence of rotaviruses which are main causes of neonatal enteritis in calves were surveyed by both serologically and virologically in Konya region. One hundred eighty six faeces samples collected from calves were tested by ELISA for rotavirus antigens. Faeces samples from diarrheic calves were collected approximately after 3-5 days from onset of diarrhea. Additionally sera samples collected from their dams were researched for rotavirus antibodies by microneutralisation test. Thirty (16.12%) out of 186 faeces samples tested for rotavirus antigenes were found positive by ELISA. All of 1 86 cow sera were positive by microneutralisation test in 1/5 dilution. Serum neutralisation values (SN50) of sera were found between 1/5.6-1/140 dilutions. Cytopathogenic effect (CPE) was not determinet on the MDBK cell cultures after blind passages of faecal samples. In conclusion, rotavirus infections are prevalent in Konya region. 51