Yüksek çevre sıcaklığında yetiştirilen yumurta tavuklarında rasyona vitamin E ve selenyum ilavesinin verim, kan vitamin E, vitamin A düzeyleri ve ham besin maddelerinin sindirilme derecesi üzerine etkileri
Effects of dietary supplemental vitamin E and selenium on the yield, concentrations blood vitamin E, vitamin A and digestibility of nutrients in laying hens reared under high temperature
  1. Tez No: 118814
  2. Yazar: NURGÜL BİRBEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KAZIM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 687
Özet
1. ÖZET Bu araştırmada, yüksek çevre sıcaklığında (32±3.96 °C) yetiştirilen yumurta tavuklarında rasyona vitamin E ve selenyum ilavesinin verim, ham besin maddelerinin sindirilme derecesi, serum Ca, P, vitamin E ve A düzeyleri üzerine etkisi incelenmiştir. Araştırmada 18 haftalık yaşta, her grupta 30 adet olmak üzere toplam 120 adet Hyline yumurtacı yarka kullanılmıştır. Bazal rasyona vitamin E ve selenyum ilave edilmeyen grup Kontrol grubunu, vitamin E (dl-a-tokoferol asetat; 250 mg/kg) ilave edilen grup Vit E grubunu, selenyum (Na2Se03; 0.2 mg/kg) ilave edilen grup Se grubunu ve vitamin E+selenyum (250 mg/kg+0.2 mg/kg) ilave edilen grup Vit E+Se grubunu oluşturmuştur. Gruplarda en yüksek yem tüketimi, Vit E+Se grubunda saptanmıştır (PO.001). Yem tüketimi kontrol, Vit E, Se ve Vit E+Se grupları için sırasıyla 103, 109, 106 ve 112 g, ortalama yemden yararlanma oranı 2.07, 2.21, 2.10 ve 2.22 ve ortalama su tüketimi ise 447, 439, 420 ve 423 ml/gün olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT This experiment was conducted to determine the effects of dietary supplemental selenium on the yield, digestibility of nutrients, concentrations seram calcium, phosphorus, vitmin E and vitamin A in laying hens reared under high environmental temperature. One hundred and twenty laying hen (Hyline 18 wk old) were divided into 4 groups, 30 hens per group. The laying hens were fed the basal diet (Control group) or the basal diet supplemented with either 250 mg of dl-a-tokoferol asetat/kg of diet (Vit E group), 0.2 mg of Na2Se03/kg of diet (Se group) or 250 mg of dl-a-tokoferol asetat/kg of diet plus 0.2 mg of Na2Se03/kg of diet (Vit E+Se group).