Farklı sıcaklıklarda yetiştirilen yumurtacı bıldırcınlarda ellagik asidin performans, sindirilebilirlik, sekal bakteriyel flora, antioksidan aktivite ile bazı kan parametreleri üzerine etkisi
The effect of ellagic acid on performance, digestibility, cecal bacterial flora, antioxidant activity and some blood parameters in laying quails reared under different temperatures
  1. Tez No: 487315
  2. Yazar: SEDA İFLAZOĞLU MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALAT GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, ellagik asidin normal şartlarda ve yüksek çevre sıcaklıklarında beslenen bıldırcınlarda performans, yumurta kalitesi, ham besin maddelerinin sindirilme derecesi, sekum toplam koliform ve toplam laktik asit bakteri sayıları, serum MDA düzeyi ve bazı kan parametreleri (glikoz, toplam protein, kolesterol, AST, ALT, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum) üzerine etkileri araştırılmıştır. Bıldırcınlar (n=240; 5 haftalık yaşta), iki farklı çevre sıcaklığı [Termonötral (TN) ve Sıcaklık Stresi (SS)] ve dört ellagik asit dozu (0, 100, 200 ve 400 mg/kg) olmak üzere 2 x 4 faktöriyel deneme düzenine göre rastgele 8 gruba ayrılmıştır. Deneme 75 gün sürmüştür. TN gruplarında SS gruplarına göre yem tüketimi, yumurta ağırlığı, yumurta verimi değerlerinin daha yüksek (P0.05). Yumurta ve kabuk ağırlığı üzerine ellagik asit katkısının etkisi istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (P0.05). Sonuç olarak, bu çalışmada sıcaklık stresi altındaki bıldırcınlarda ellagik asit ilavesinin oksidatif stresi azalttığı, yemden yararlanma oranını iyileştirdiği, yumurta kalitesini artırdığı, ham besin maddelerinin sindirilme derecesini yükselttiği, antimikrobiyel etkisi nedeniyle sekum toplam koliform bakteri sayısını düşürürken sekum yararlı bakterilerden olan laktik asit bakterileri üzerine olumlu etki yaptığı, serum kolesterol ve AST-ALT düzeylerini düşürdüğü sonucuna varılmıştır. Ellagik asidin bu olumlu etkileri doza bağlı olarak artarken 400 mg/kg dozunun en etkili doz olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of ellagic acid in quails which fed under normal conditions and high ambient temperatures on the performance, egg quality, digestibility of crude nutrients, total coliform and total lactic acid bacteria in the intestine, serum MDA level and some blood parameters (glucose, total protein, cholesterol, AST, ALT, calcium, phosphorus, magnesium, sodium) were investigated. The birds (n=240; 5-weeks old) reared under two environmental temperature [Thermoneutral (TN) and Heat stress (HS)] and four diet groups containing four different ellagic acid doses (0, 100, 200 ve 400 mg/kg) were assigned randomly to 8 groups according to the 2 x 4 factorials trial arrangement. Feed consumption, egg weight and egg production were higher (P 0.05). In conclusions, in this study, the addition of ellagic acid in quails under heat stress decreased the oxidative stress, serum cholesterol, AST-ALT levels and number of total coliform bacteria and improved the feed conversion ratio and egg quality. Moreover, ellagic acid increased the digestibility of nutrients and, it had a positive effect on the lactic acid bacteria that are beneficial bacterium in the secum. It has been observed that these beneficial effects of ellagic acid increases with the increasing dose, and 400 mg/kg was the most effective dose in this study.