Prostat kanserli ve benign prostat hiperplazili olgularda androjen reseptörü ve prostata özgü antijen genleri polimorfizmleri
Polymorphisms in the androgen receptor gene and the prostate-specific antigene genes in the cases of the prostate carcinoma and benign prostatic hyperplasia
- Tez No: 118822
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN BAĞCI, PROF.DR. ŞABAN SARIKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
IV ÖZET PROSTAT KANSERLİ VE BENÎGN PROSTAT HİPERPLAZİLİ OLGULARDA ANDROJEN RESEPTÖRÜ VE PROSTATA ÖZGÜ ANTİJEN GENLERİ POLİMORFİZMİ Sezgin GÜNEŞ, Doktora Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Eylül 2002 Androjen reseptörü (AR), etkilediği genlerin transkripsiyonunu hedef gen promotörlerindeki 'androgen response elements'e (ARE) bağlanarak gerçekleştirir. Prostata özgü antijen (PSA) geni polimorfik bir ARE içermektedir. Bu araştırma, bu bölgedeki iki alelik varyantın (A ve G), AR geni 1. ekzonundaki CAG ve GGC polimorfik bölgeleriyle farklı etkileşerek prostat kanseri ve benign prostat hiperlazileri (BPH) için risk faktörü oluşturabileceği olasılığını test etmek üzere planlandı. 65 prostat kanserli ve 60 BPH'li erkek hasta ile Sİ erkek ve 30 kadın kontrolün lenfosit DNAları saflaştınlarak AR geni polimorfik (CAG)n ve (GGC)n bölgeleri ve PSA geni ARE bölgesinin genotipleri PCR ile belirlendi. 56 prostat kanserli olgu, 59 BPH'li olgu, 52 erkek ve 28 kadın kontrolün AR CAG tekrar uzunluğu hesaplandı. CAG tekrarlarının uzunluğu prostat kanseri ile ilişkilendirilemedi. Kısa CAG tekrarlarının (13) tekrarlarının prostat kanseri ve BPH'leri için % 60 risk faktörü oluşturduğu (Prostat kanseri: OR, 1.6; % 95 CL 0.6272- 3.913; BPH: OR, 1.63; % 95 CL 0.65-4.01) görüldü. 65 prostat kanserli, 60 BPH'li, 48 erkek ve 29 kadın kontrolün PSA geni GA polimorfizmi değerlendirildi. PSA geni GG genotipli kişilerde, prostat kanseri riskinin 2 kat arttığı (Prostat kanseri: OR, 2.1; % 95 CI, 0.748-8.9; BPH: OR, 1.4; % 95 CL 0.470-4.173) görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY POLYMORPHISMS IN THE ANDROGEN RECEPTOR GENE AND THE PROSTATE-SPECIFIC ANTIGEN GENES IN CASES OF PROSTATE CARCINOMA AND BENIGN PROSTATIC HYPERPLASIA Sezgin GUNES, PhD Thesis Ondokuz Mayıs University, Samsun, September 2002 The androgen receptor (AR) regulates gene transcription by binding to androgen response element (ARE) in the target gene promoters. The prostate-specific antigen (PSA) gene has a polymorphic androgen response element. This study was conducted to test the probability that, the two allelic variants (A and G) interact differently with the two polymorphic regions, CAG and GGC, in exon I of AR gene, thereby differentially influencing the prostate cancer and benign prostatic hyperplasia (BPH) risks. Lymphocyte DNA samples from 65 prostate cancer cases, 60 BPH cases, 51 male control individuals and 30 women control individuals were genotyped by PCR for (CAG)n and (GGC)n polymorphisms and ARE region genotype of prostate-specific antigen gene. 56 prostate cases, 59 benign prostatic hyperplasia cases, 52 male and 28 female controls were genotyped for (CAG)n polymorphism in AR. There was no association between the CAG repeat polymorphism in AR gene and the prostate cancer. Short AR CAG alleles (13) cause an approximately 60 % increase in the risk of prostate cancer and BPH [Prostate cancer: OR, 1.6; % 95 CI, 0.6272-3.913; BPH: OR, 1.63; % 95 CI, 0.65- 4.01]. 65 prostat cases, 60 benign prostatic hyperplasia cases, 48 male and 29 female controls were genotyped for GG polymorphism in PSA gene. Subjects with GG genotype have 2-fold increase in prostate cancer risk [Prostate cancer. OR, 2.1; % 95 CI, 0.748-8.9; BPH: OR, 1.4; % 95 CI, 0.470-4.173].