Vigabatrin uygulanan gebe wistar-albino ratların fetüslerinde teratojenik etkilerin morfolojik olarak araştırılması
The teratogenic effects as morphological of vigabatrin on fetuses of pregnant wistar-albino rats
- Tez No: 118851
- Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
6. ÖZET Genel populasyonda %2-3 olan doğumsal anomali riskinin AEİ'ler ile 2-3 kat arttığı artık bilinmektedir. Günümüzde artan tedavi imkanları sayesinde çocuk sahibi olmayı düşünen epileptik kadın sayısında artış olması ve son yıllarda 8 yeni AEİ'nin epilepsi hastalığı tedavisinde kullanılmaya başlanması ile yeni AEİ'lerin teratojenik etkileri hakkındaki çalışmalara gereksinim duyulmaktadır. VGB de bu yeni AEİ'lerden birisidir. VGB'nin teratojenik etkileri konusundaki çalışmalar oldukça yetersizdir. Çalışmamızda, denek grubunda VGB'nin normal dozu (100 mg/kg/gün) uygulanan 24 adet Wistar-Albino gebe rattan doğan 92 adet yavru rat, VGB'nin yüksek dozu (300 mg/kg/gün) uygulanan 25 adet Wistar-Albino gebe rattan doğan 62 adet yavru rat ve kontrol grubunda gebeliği boyunca VGB uygulanmayan 8 adet Wistar-Albino gebe rattan doğan 42 adet yavru rat olmak üzere toplam 196 adet yavru ratta VGB'nin teratojenik etkileri morfolojik olarak incelenmiştir. Gestasyonun 1. haftasında ve tüm gestasyon haftaları boyunca yüksek doz VGB uygulanan gebe ratlarda maternal toksisite tespit edilmiştir. Gestasyonun 1. haftasında ve tüm gestasyon haftaları boyunca normal dozda VGB uygulanan gebe ratlarda ve yüksek dozda VGB uygulanan tüm gebe rat gruplarında belli sayıda düşük saptanmıştır. Tüm denek gruplarında doğan yavru ratların morfolojik olarak incelenmesi sonucunda, kontrol grubunda doğan yavru ratlara göre yüksek dozda VGB uygulanan bir gebe rattan doğan bir yavru ratta boynun sol tarafında 3x5 mm boyutlarında kapiller hemanjiom dışında farklılık saptanmadı. Ancak embriyofetal büyüme geriliği parametrelerinin gerek normal doz ve gerekse yüksek dozda VGB uygulanan gebe ratların yavrularında kontrol grubuna göre anlamlı şekilde azaldığı saptandı. Yüksek dozda ise bu azalmanın daha belirgin olduğu gözlendi. Çalışmamız, VGB'nin diğer AEİ'ler kadar güçlü teratojenik etkiye sahip olmamakla birlikte embriyofetal büyümeyi belirgin şekilde olumsuz etkilediğinden dolayı teratojenik etkiye sahip olduğu düşünülmüştür. 67
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY It is known that congenital abnormalities rate with anti-epileptic drugs (AEDs) is 2 or 3 time more important compared to the general population. As a result of the emergence of new anti-epileptic treatment and the discovery of new AEDs, there is actually an increase in the number of epileptic women who wish to get pregnant and have children. Therefore there is great demand on studies concerning the possible teratogenecity of these AEDs. Vigabatrin (VGB) is one of these new drugs, and only a few studies concerning the teratogenic effects of VGB are available. In this study, 92 offspring born to 24 Wistar-Albino pregnant rat treated with normal dose of VGB (100 mg/kg/day), 62 offspring born to 25 Wistar-Albino mother treated with the high dose of VGB (300 mg/kg/day) and also 42 offspring born to 8 Wistar-Albino rat without any treatment with VGB at all were analysed. At least in 196 offspring we morphologically had been looking for the possible teratological effects of VGB. In pregnant rats treated with high dose of VGB during the whole gestation period and especially during first week of gestation; maternal toxicity was observed. Misscarriges were obsered in all groups treated with high dose of VGB, and among the groups treated with normal dose only in first and fourt group a number of misscarriages were observed. The results of the morphological analyses of all the offsprings didn't show any significant difference between the VGB treated groups and control group, beside an offspring belonging to the third group of high dose in which a capillar hemangiom was observed on the left side of the neck. But concerning the intra- uterin growth retardation (IUGR) parameters, a significant difference was observed between offsprings which mother treated with VGB during pregnancy (normal or high dose) and the control group. There was an obvious growth retardation in treated groups. IUGR was accentuated in high dose group. Although the possible teratogenic effects of VGB seem to be less important than the teratogenic effects of other AEDs VGB is apparently responsible of IUGR therefore we may think that VGB has some teratogenic effects in a level that may be discussed with more available data. 68