Karbamazepin kullanan gebelerde ve çocuklarında antioksidan sistemin incelenmesi
Investigating the antioxidant system of pregnant that use carbamazepine and of their children
- Tez No: 118852
- Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
57 V- ÖZET Günümüzde tıp biliminin sağladığı tedavi imkanları sayesinde, her geçen gün daha çok sayıda antiepileptik tedavi alan kadın evliliği ve çocuk sahibi olmayı düşünmektedir. Genel populasyonda var olan %2-3'lük konjenital anomali riskini 2-3 kat artıran, antiepileptik ilaçlar konusunda bugüne kadar yapılan çalışmalarda teratojenik etkinin nasıl gerçekleştiği tam olarak ortaya konamamıştır. Son zamanlarda ise, antiepileptiklerin neden olduğu düşünülen teratojenik etkinin ilacın ana bileşiğinden kaynaklanmadığı, ilacın biotransformasyonu esnasında ortaya çıkan oksidatif ara bileşiklerin ortaya çıkışı ile ilişkili olduğu ileri sürülmüştür. Ancak, bugüne kadar yapılan çalışmalarda antioksidan sistem ve bu sistemdeki yetersizliğin teratojenite ile ilişkisi yeterince araştırılmamıştır. Bizim çalışmamızda, antioksidan sistem ve oksidatif hasar superoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) ve malondialdehit ölçümü (MDA) ile değerlendirildi. Bu çalışmada karbamazepin tedavisi alan 12 anne çocuk çiftinden oluşan hasta grubu ile 15 anne çocuk çiftinden oluşan kontrol grubu karşılaştırıldı. Çalışmamızın klinik verileri yorumlandığında, hasta grubundaki bir çocukta (10 no'lu vaka) fetal karbamazepin sendromunu düşündüren teratojenik etki saptandı. İki vaka da ise multipl minör anomali saptandı (1 ve 2 no'lu vakalar). Diğer 9 vaka ise normal olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
59 VI- SUMMARY The number of women that take antiepileptic therapy and consider marriage and having child increases day by day due to the opportunities provided by today's medical science. So far it has not been established how the teratogenic effect occurs by the research on antiepileptic drugs, which increase the risk of congenital anomaly, which is around 2-3% in normal population. Recently it has been proposed that the teratogenic effect that was thought to occur as a result of anti-epileptic drugs is not due to the main compound of the drug but related to appearance of oxidative substances in drug's biotransformation. However, the relationship between the antioxidant system and the insufficiency in this system, and teratogenity has not been investigated enough so far. In our study, antioxidant system and oxidative stress is evaluated by superoxide dismutase (SOD) and glutathione peroxidase (GSH-Px) and oxidative stress is evaluated by malondialdehide (MDA). In this framework, 1 2 patients that has taken carbamazepine drug and a control group of 1 5 patients together with their chieldren have been compared. When the clinical data of our study is examined, a teratogenic effect that reminds fetal carbamazepine syndrome was observed on a child in the patient group (patient no: 10). In other two patients multiple minor anomalies were discovered. The rest of the patients are considered to be normal.