İşitme kaybından sorumlu connexin 26 (Cx26/GJB2) geni 35delG mutasyonunun populasyonumuz için atasal haplotipinin belirlenmesi
Identification of the ancestral haplotype of 35delG mutation in the connexin 26 (Cx26/GJB2) gene responsible for hearing loss in Turkish population
  1. Tez No: 118855
  2. Yazar: BURCU BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERVİN DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Cx26 geninde görülen mutasyonlar, birçok farklı populasyonda otozomal resesif kalıtılan prelingual nonsendromik işitme kayıplarının temel nedeni olarak gösterilmiştir. Beyaz ırkta, Cx26 geninde en sık görülen mutasyon, 35delG'dir. Atasal mutasyon olduğu düşünülen 35delG mutasyonun, populasyonlardaki taşıyıcı frekanslarının dağılımı onun populasyonlara yayılışını ortaya çıkarmıştır. Buna göre, 35delG mutasyonu Orta Doğu'dan köken almakta ve iki ayrı rota izleyerek Avrupa'ya yayılmaktadır. Türkiye coğrafi konumu ile bu iki rotanın arasında yer almaktadır. Yapmış olduğumuz ön çalışmamızda, iki geniş Doğu Karadeniz kökenli ailemizdeki bireylerde (37 sağlıklı, 33 hasta) mutasyon bölgesine en yakın D13S141, D13S175 ve D13S143 polimorfik belirleyicileri kullanılarak haplotip analizi yapılmış ve 2-6-4 haplotipi, ortak haplotip olarak tespit edilmiştir. Tarih öncesi zamanlarda yerleşimi nedeniyle, ırksal ve kültürel açıdan farklı populasyonların göçlerine maruz kalan Doğu Karadeniz Bölgesi, ikinci göç rotası üzerinde yer almaktadır. Çalışmamızda, 35delG mutasyonunun taşındığı kromozomlarda saptanan 2-6-4 haplotipinin, Doğu Karadeniz Bölgesi için atasal haplotip olma özelliği araştırılmıştır. İki geniş Doğu Karadeniz kökenli ailemize ek olarak, yine aynı bölgeden sekiz ve Türkiye genelinden 13 hastada haplotip analizi yapılmıştır. 35delG mutasyonu taşıyan kromozomlarda, 2-6-4 haplotipinin Türkiye genelindeki görülme sıklığı (%9.52) ile Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki görülme sıklığı (%39.13) karşılaştırılmış ve aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (x2=5.13/ df.=l/ p=0.023). Mutant kromozomlarda saptanan 2-6-4 dışındaki diğer haplotiplerin görülme sıklıkları, Türkiye geneli ve Doğu Karadeniz Bölgesi arasında karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak anlamlı bir fark ortaya çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
Mutations in the Cx26 gene, have been shown to be the major cause of autosomal recessively inherited, prelingual non-syndromic hearing loss. 35delG was found to be the most frequent mutation among Caucasoids. The distribution of the population specific carrier frequencies of the 35delG mutation explains its widespread occurrence. The mutation originated somewhere in the Middle East and was spread throughout Europe along two routes. The geographical position of Turkey is located between these two routes. In a preliminary study, we performed haplotype analysis of two large families from Trabzon (33 having hearing loss, 37 healthy) by using D13S141, D13S175 and D13S143 tightly linked polymorphic markers near 35delG mutation and identified 2-6-4 common haplotype. Position of the East Black Sea, which has allowed immigrations of racially and culturally distinct groups since prehistoric times,, is on the second mutation route. In this study, we analyzed the 2-6-4 haplotype of the chromosomes associated with 35delG mutation, as an ancestral haplotype for the East Black Sea Region. In addition to our two families from the East Black Sea Region, we performed haplotype analysis on eight patients from the same region and 13 patients from Turkey. The frequency of the mutant chromosomes bearing the 2-6-4 haplotype was compared between the East Black Sea Region (%39.13) and general population (%9.52). The difference was found significant between these two groups (x2=5.13/ df.=l/ p=0.023). The other haplotypes of the mutant chromosomes except 2-6-4, was not found statistically different when compared with the East Black Sea Region and general population.