Vitrektomize tavşan gözlerinde intravitreal triamsinolon asetonid'in toksisitesinin araştırılması
Toxicity assessment of intravitreal triamcinolour acetonide in vitrectomized rabbit eyes
  1. Tez No: 118856
  2. Yazar: BÜLENT DOĞU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH HAMDİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 776
Özet
ÖZET Günümüzde Diabetik Retinopati ve buna bağlı makula ödemi, non enfeksiyöz üveitler, YBMD'ye bağlı koroidal neovaskülarizasyon, pars plana vitrektomi sonrası gelişen proliferatif vitreoretinopati gibi noninfeksiyöz inflamasyonların tedavisinde yaşanan problemler nedeni ile intravitreal steroid uygulamaları alternatif tedavi olarak düşünülmektedir. Kortikosteroidler içinde orta etkinlikte ve düşük yan etki insidanslı TAAC araştırmaların odaklandığı bir glukokortikoiddir. 54 adet ortalama 2 kg ağırlığında her iki cinsten Yeni Zellanda albino tavşanı 3 gruba ayrılarak 3 ayrı dozda (4/6/8 mg) TAAC vitrektomi yapıldıktan sonra intravitreal verildi. Her grup kendi içinde 3 gruba ayrılarak 3., 15. ve 28. günlerde tavşanlar sakrifiye edildi. Tavşanlara preoperatif ve postoperatif ERG uygulandı, oftalmolojik ve biomikroskopik muayeneleri yapıldı. Belirtilen günlerde enüklee edilen gözler 24 saat formaldehit (%10 tamponlu) içinde bekletilip parafın bloklama yapıldı. Preparatlar hematoksilen eozin boyası ile boyandıktan sonra histopatolojik inceleme yapıldı. Vitrektomi sonrası intravitreal verilen 4 mg TAAC 28 günlük periodda elektrofizyolojik, oftalmoskopik, ve histopatolojik olarak gösterilebilen bir toksik etki yaratmadı. 6 mg ve 8 mg intravitred TAAC uygulamaları ise ERG' de 'b' dalgası amplitünde anlamlı düşmeye ve retina tabakalarında çeşitli derecelerde özellikle iç ve dış nükleer tabaka ile kon ve rod hücrelerinde nekroz, atrofi, ayrılma, fibrozise yol açtı. Vitrektomize tavşan gözlerinde intavitreal 4 mg TAAC güvenle kullanılabilecek bir ilaçtır. TAAC efektif yan ömrü ve düşük yan etki insidansı ile intavitreal uygulamalarda güvenle kullanılabilir. 63
Özet (Çeviri)
SUMMARY Difficulties in treating inflammations like diabetic retinopathy and associated macular edema, non-infectious uveitis, coroidal neovascularisation related to age related macular degeneration, proliferative vitreoretinopathy as a complication of pars plana vitrectomy; make intravitreal steroid theraphy an alternative to the classic regimens. Among the corticosteroids, with it's low side effect make TAAC a matter of concern. 54 New Zealand albino rabbits, approximately 2kg weight divided into three main groups. All the rabbits were vitrectomized and given TAAC at the end of vitrectomy; intravitreally. Rabbits in group I were killed in theS“1 day, group II were killed in 15th day and last group in the 28th day postoperatively. For each rabbit ERG was performed preoperatively and before sacrification.Each main group was divided into three subgroups indicating the doses of TAAC given peroperatively as 4mg, 6mg and 8mg. The eyes were enucleated at the postoperative days indicated above. After waiting 24 hours in %10 tamponated formaldehide solution the eyes were blocated in paraffin and stained with hemotoxileneozin. During the 28 day period 4mg TAAC group never showed a toxicity sign in electrophysiological, histopathological and ophtalmological examination. 6mg and 8mg groups showed a decline at ”b" amplitude in ERG (especially in 8mg group and at the late phases of 6mg group), and necrosis, atrophy, disorganisation, fibrosis at retina layers (especially at internal and external nuclear layer and cone-rod cells) at different degrees according to duration period and dose of the drug. 4mg TAAC can be admininstrated safely as an intravitreal application with it's effective half life and low side effect incidance.Doses above this limit may be very toxic to the retina. 64