Deneysel retinal iskemi ve reperfüzyon oluşturulan kobaylarda vitamin E türevlerinin etkisi
- Tez No: 118885
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 466
Özet
I. ÖZET Bu çalışmada iskemi-reperfüzyon sürecinde oksijen radikallerinin zararlı etkilerini engelleyen vitamin E türevlerinin, kobay retinasında oluşturulan iskemik hasarı önlemedeki etkinlikleri araştırılmıştır. Denekler, 400-600 gram ağırlığında erkek cins 80 adet sağlıklı pigmentli Guinea pig (kobay)'den oluşmuştur. Kobaylar her bir grupta 16 denek olacak şekilde 5 eşit gruba ayrılmıştır. Grup 1 (kontrol/noniskemik grup): Bu gruba hiçbir işlem yapılmamış, sadece normal değerlerin saptanması amaçlanmıştır. Grup 2 (iskemi/reperfüzyon grubu), grup 3 (alfa-tokoferol grubu), grup 4 (gama-tokoferol grubu) ve grup 5 [d-alfa- tokoferol polietilen glikol 1000 süksinat (TPGS) grubu]'e iskemi-reperfüzyon işlemi yapılmış ve grup sırasına göre serum fizyolojik, alfa-tokoferol, gama- tokoferol ve TPGS uygulanmıştır. Tüm deneklerin birer gözü kullanılmış olup, her bir gruptaki deneklerin yarısı biyokimyasal inceleme için, diğer yansı ise histopatolojik inceleme için kullanılmıştır. 2-5. gruptaki deneklerde retinal iskemi oluşturmak amacıyla, göz içi basıncı 150 mmHg olacak şekilde serum şişesi 204 cm yüksekliğe çıkartılarak tespit edilmiş ve bu yükseklikte 90 dakika süreyle tutulmuştur. 90 dakikalık iskemi sonrasında göziçi basıncı normal seviyeye düşürülmüş ve denekler 24 saat süreyle reperfüzyon ortamında bırakılmış ve gözler enükle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
H. ABSTRACT The purpose of this study is to determine protective role of vitamin E derivatives aganist oxygen radicals in guinea pig retina with ischemic injury. 80 male guinea pigs weighing 400-600 g were used and we divided them into 5 groups with randomly selected 16 guinea pigs. Group 1 (control/non-ischemic group) was not applied any procedure, only for the determination of normal values. Group2 (ischemia-reperftision group), group 3 (alpha-tocopherol group), group 4 (gamma-tocopherol group), group 5 [ d- alpha-tocopheryl polyethlene glycol 1000 succinate (TPGS) group] were applied ischemia-reperfusion and recevied serum physiologic, alpha-tocopherol, gamma- tocopherol and TPGS respectively. Only one of eye of guinea pigs were studied and halves of each group were used for biochemical analysis and other halves were used for histopathological analysis. Retinal ischemia was induced to group 2,3,4 and 5 by raising saline reservoir to a height of 204 cm there by increasing the intraocular pressure to 150 mmHg for 90 minutes. After 90 minutes of ischemia, intraocular pressure was lowered to normal levels and reperfiision was induced for 24 hours and then eyes were enucleated.