Refraktif düzeltme yapılmaksızın tam gören gözlerde korneal topografi otorefraktometri ve aksiyel uzunluk bulguları
Corneal topographic findings, autorefractometry and axial length findings of the people who have 10/10 visual acuity without any refractive correction
  1. Tez No: 118884
  2. Yazar: SALİH YILDIRIM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. İLKER TOKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı herhangi bir refraktif düzeltme yapılmadan Snellen eşeli ile görme keskinliği 10/10 olan olguların korneal topografî, otorefraktometri ve aksiyel uzunluk bulgularının değerlendirilmesidir. 25 ile 64 yaş arasında, herhangi bir oküler veya sistemik hastalığı olmayan, daha önce kontakt lens kullanmamış olan ve herhangi bir refraktif düzeltme yapılmadan görme keskinliği Snellen eşeli ile 10/10 olan 74'ü kadm, 76'sı erkek 150 olgu yaşlarına göre beş gruba ayrıldı. Yüz elli olgunun 300 gözüne Humphrey Atlas kornea topografî cihazıyla kornea topografisi, Topcon KR-7000 cihazı ile otorefraktometre, Mentör A-scan ultrasonografl cihazı ile aksiyel uzunluk ölçümü yapıldı. Topografik haritaların kalitatif olarak değerlendirilmesi sonucu 66 (%22) gözde yuvarlak, 45 (%15) oval, 63 (%21) gözde simetrik kum saati, 99 (%33) gözde asimetrik kum saati ve 27 (%9) gözde düzensiz patern tespit edildi. Olguların ortalama refraktif güc, Sim K, Kİ, K2, astigmatizma, otorefraktometre ve aksiyel uzunluk değerleri şurayla 43.83±0.13 D, 43.52±0.13 D, 43.77±0.13 D, 43.27±0.13 D, 0.58±0.05 D, 0.25 D ve 23.21±0.04 mm idi. Ortalama refraktif güç, Sim K, Kİ, K2, astigmatizma, otorefraktometri değerleri ve aksiyel uzunluk açısından kadın-erkek arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it was aimed to evaluate the corneal topographic findings, autorefractometry and axial length findings of the people who have 10/10 visual acuity with Snellen chart without any refractive correction. One hundred and fifty subjects (76 men and 74 women) between the age of 25 and 64 who had 10/10 visual acuity with Snellen chart without any refractive correction and who did not have any ocular and systemic disease and, who had not used contact lens before. Three hundreds eyes of one hundred and fifty subjects were evaluated by corneal topography using Humphrey Atlas corneal topography System and made autorefractometry (Topcon KR-7000) and measured axial length (Mentor A- scan ultrasonography). As a result of the topographic patterns, we determined round pattern in 66 (%22) eyes, oval pattern in 45 (%15) eyes, symmetric bow tie pattern in 63 (%21) eyes, asymmetric bow tie pattern in 99 (%33) eyes and irregiller pattern in 27 (%9) eyes. Mean refractive power, Simulated K, Kİ, K2, astigmatism, autorefractometry and axial length values of sibjects were respectively 43.83+0.13 D, 43.52±0.13 D, 43.77±0.13 D, 43.27±0.13 D, 0.58+0.05 D, 0.25 D and 23.21±0.04 mm. Ther was no statistically significant difference between women and men for the refractive powers, simulated keratometry, astigmatism, autorefractometry and axial length values (p>0.05).