Multifokal intraoküler lensler 'difraktif ve refraktif dizaynların klinik olarak değerlendirilmesi'
Multifocal intraocular lenses clinical evaluation of diffractive and refractive designs
- Tez No: 118886
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜZEYİR GÜNENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Çalışma ve literatür bilgileri değerlendirildiğinde, uzak görme keskinliği açısından MİOL' ier ile monofokal kontroller arasında anlamlı fark yoktur. Yakın görme dikkate alındığında her iki MİOL dizaynı monofokal kontrollere üstünlük göstermektedir. Zonal-progresif dizaynın ara mesafelerde, difraktrf dizaynın ise yakın görmede daha başarılı olduğu defokus eğrilerinde de gözlenmektedir. Laboratuar ve klinik çalışmalar, MİOL' ler ile kontrast sensitivite düzeyinin monofokal kontrollere göre düşük olduğunu, ancak yine de kabul edilebilir düzeyde olduğunu göstermektedir. Oluşan eğriler, normalin ait sınırına yakın bulunmaktadır. Anlamlı görme kayıptan, ancak çok düşük kontrast düzeylerinde ortaya çıkmaktadır. Bu kayıplar, hastaların günlük hayatta görmeye dayanan fonksiyonlarını etkilememektedir. Halo ve glare/kamaşma kaynaklı şikayetler MİOL grubundaki hastalar tarafından daha sık dile getirilmektedir. Ancak, fotik fenomenlerin yarattığı sorunların zaman içinde azaldığı kabul edilebilir. Bu olayda, vizüel sistemin inhibisyon ve amplifikasyon sistemlerinin rol oynadığı düşünülmektedir. MİOL implante edilmiş hastalarda gözlük kullanma oranlarının daha düşük olduğu görülmektedir. Burada sebeplerden birincisi yakın adisyon seğmenden sayesinde yakın gözlük kullanma oranının azalması ve fokus derinliklerinin artması, ikincisi biyometrik ölçümlerde emetropinin hedeflenmesi, üçüncüsü düşük astigmatizmaya sahip hastaların seçilmesi, dördüncüsü de operasyonların tecrübeli katarakt-refraktif cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilmesi olarak sıralanabilir. Bilateral MİOL implantasyonu başarıyı artırmaktadır. Hastalar, genellikle MİOL implantasyonu sonrası görme kalitelerinden memnun kalmaktadırlar. Özellikle yakın ve ara mesafe görmelerde tepkiler, monofokal kontrollere göre olumlu yöndedir. Bir refrakt if cerrahi türü olarak MİOL implantasyonu yapılacak hastaların dikkatle seçilmesi gerekmektedir. Eşlik eden oküler hastalıklar, preoperatif korneal astigmatizma ve kornea kurvatürü, aksiye! uzunluk, hasta motivasyonu ve hatta hastanın kişilik özellikleri gözönünde bulundurulmalıdır. Postoperatif dönemde gözlük kullanmama motivasyonuna sahip, realistik beklentileri olan, oluşabilecek halo ve glare/kamaşma sorunlarını kavrayıp değerlendirebilen seçilmiş hasta grubunda MİOL implantasyonunun hasta ve cerrah açısından oldukça iyi sonuçlar vereceğine inanmaktayız. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY Considering the results of this essay and those in the literature together, there is no significant difference between MIOL and monofocal IOL groups for distance vision. For near vision however, both designs of MIOLs are superior to monofocal controls. It is obvious in the defocus curves that the zonal-progressive design is more suitable for intermediate vision whereas the diffractive design for near vision. Clinical and laboratory examinations show that contrast sensitivity results are somewhat lower for MIOL groups when compared to monofocal controls still remaining in an exceptable range. Contrast sensitivity curves are found to be at the lower margin of normal values. Significant visual loss is apparent only at very low contrast levels. These losses do not impair the functions depending on vision for daily life of patients. Complaints due to halo and glare formation are more frequently observed in MIOL groups. It is accepted that problems arising from these photic phenomena are diminising with time. The mechanisms of visual system underlying this decrease are thought to be inhibition and amplification. The percentage of patients in need of spectacle glasses are considerably lower in MIOL groups. Following reasons can be addressed for this success. First, owing to near addition segments of MIOLs depth of focus increases. Second, emmetropy is the target of biometric calculations. Third, patients with low astigmatism are preselected. Fourth, operations are performed by experienced cataract-refractive surgeons. Bilateral implantation of MIOLs increases the success rate. Many of the patients are satisfied with their visual qualify after MIOL implantation. This satisfaction is more prominent for near and intermediate vision when compared to monofocal controls. As a refractive type of cataract surgery patients for MIOL implantation should be selected carefully. Other ocular diseases, preoperative corneal astigmatism and corneal curvature, axial length, patient motivation and personality characteristics all should be taken into consideration. Patient motivated not to wear glasses postoperatively who have realistic expectations and capable of understanding problems arising from halo and glare formation are good candidates for MIOL implantation and will give successful results both for the patient and surgeon. 57