Gebelik toksikozlarında IGF-1, IGFBP-1, IGFBP-3'ün etyopatogenez ve prognozundaki rolü
  1. Tez No: 118899
  2. Yazar: HATİCE GÖRGÜ GÜRSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN İNGEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD Kliniği'ne 01-03-2002 ile 01-09-2002 tarihleri arasında başvuran 20 sağlıklı gebe, 20 hafif preeklampsili, 20 şiddetli preeklampsili, 20 eklampsili hasta çalışma kapsamına alındı. Eklampsili hastaların 3' ünde HELLP sendromu tespit edildi. Tüm hastalar sistolik ve diastolik kan basıncı ölçümü, kan şekeri, BUN, kreatinin, ürik asit, karaciğer enzimleri, hemoglobin, beyaz küre ve trombosit sayımı, USG ölçümleri ile değerlendirildi. Travayda olmayan hastalardan serum IGF-1, IGFBP-1, IGFBP-3, GH ve insülin düzeylerinin ölçümü için 07°°- 16°° saatleri arasında venöz kan örnekleri alınıp, 3000 devirde 5 dakika 25° C de serumları ayrıldıktan sonra ileri bir tarihte hepsi beraber çalışılmak üzere -70°.C de dipfrizde depolandı. Gruplar arasında maternal yaş, gestasyonel yaş, parite, BMİ farklılığı yoktu.
Özet (Çeviri)
Twenty healty pregnant, 20 pregnant with mild preeclampsia, 20 pregnant with severe preeclampsia, 20 pregnant with eclampsia were included in this study between Mach 2002-September 2002 at the Atatürk University Medical Faculty, Gynecology and Obstetrics Clinic. HELLP syndrome was established in three patient with eclampsia. The all pregnant women were evaluated with blood pressure, blood glucose, BUN, creatinine, uric acid, enzymes of liver, haemoglobine levels, white blood cells and platelets counts and ultrasonography. It was obtained venous blood samples between 0700and1600 for the measure of serum IGF-1, IGFBP-1, IGFBP-3, GH, insulin in all pregnant women except women in delivery. The whole blood was centrifuged at 3000 g for 5 min. at 25°C. The separated sera were stored at -70° C until assayed. There was not any difference between groups on maternal age, gestationel age, parity and BMI.