Settlement behaviour of an instrumented embankment on clay
Kil üzerine yerleştirilen enstrümantasyon uygulamalı bir dolgunun oturma davranışı
- Tez No: 119038
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
oz KİL ÜZERİNE YERLEŞTİRİLEN ENSTRÜMANTASYON UYGULAMALI BİR DOLGUNUN OTURMA DAVRANIŞI Kervancıoğlu, Özden Beril Yüksek Lisans, inşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Orhan Erol Aralık 2002, 99 sayfa Normal şartlarda, zemin parametrelerini sondaj ve laboratuar deneyleri gibi süregelen metotlarla gerçekçi bir şekilde tespit etmek oldukça güç ya da imkansız olmaktadır. Bu gibi durumlarda, özellikle deformasyon karakteri gibi zemin özellikleri, sondaj ve laboratuar deney programıyla birlikte yürütülen test dolgusu ve alınan oturma ölçümleri ile belirlenebilmektedir (Horn, 1983). iskenderun Sugözü Termik Santrali, kömür depolama alanında enstrümantasyon uygulamalı test dolgusu bu amaçla inşa edilmiştir. Sıkışabilir kil üzerinde yapılan ödometre, standart penetrasyon ve konik penetrasyon deney sonuçlan değerlendirilmiştir. Arazi ölçümlerinden elde edilen hacim sıkışabilirlik katsayıları, laboratuar deneylerinden elde edilen değerler ile karşılaştırılmıştır. Sıkışabilirlik ile penetrasyon deneyleri arasındaki bağıntılar değerlendirilmiştir.Düşey drenlerle gerçekleşen yatay drenaj ile kilin geçirgenliğiyle gerçekleşen düşey drenajın birlikte oluşması ile meydana gelecek birleşik drenaj durumunun oturma üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yatay ve düşey konsolidasyon katsayıları birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Dolguların gerçek oturma - zaman davranışının belirlenmesi güçtür. Bu yüzden dolgu oturmalarının tahminine yönelik extrapolasyon metodları önerilmiştir. Önerilen metodların güvenilirliği analiz edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Kil, Konsolidasyon Katsayısı, Hacim Sıkışabilirlik Katsayısı, Konsolidasyon, Ölçüm, Oturma, Test Dolgusu, Düşey Dren vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SETTLEMENT BEHAVIOUR OF AN INSTRUMENTED EMBANKMENT ON CLAY Kervancıoğlu, Özden Beril M.S., Department of Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. Orhan Erol December 2002, 99 pages Normally it is very difficult or impossible to determine the realistic soil properties by conventional methods like borings, soundings or laboratory tests. In such cases the soil properties, especially the deformation characteristics, can be received by test fills and settlement measurements in combination with a program for borings and laboratory tests (Horn, 1983). Because of this reason, an instrumented test embankment is constructed in coal storage area of İskenderun, Sugözü Power Plant. The results of oedometer tests, standard penetration tests and cone penetration tests performed for the compressible clay were evaluated. The coefficient of volume compressibility values obtained from field settlements are compared with the ones obtained from oedometer tests. The correlations between compressibility and penetration tests are evaluated. IllThe combined drainage effect of horizontal (radial) drainage due to vertical drains and vertical drainage due to permeability of clay is analysed. The coefficients of radial and vertical consolidation are compared. It is difficult to determine the real settlement - time behaviour of embankments. For this reason, extrapolation methods for settlement prediction of embankments are proposed. The graphical and semi - empirical methods based on settlement observations include Asaoka's method, Horn's method, Ellstein's method and Rectangular hyperbola method. The reliability of the proposed methods was analysed. Keywords : Clay, Coefficient of Consolidation, Coefficient of Volume Compressibility, Consolidation, Measurement, Settlement, Test Embankment, Vertical Drain IV