Experimental analysis and comparison of rolling resistance of passenger car tires
Otomobil lastiklerinin yuvarlanma direncinin deneysel incelenmesi ve karşılaştırılması
  1. Tez No: 119299
  2. Yazar: UĞUR AHMET TOYRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGİN TÖNÜK, PROF. DR. SAMİM ÜNLÜSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
oz OTOMOBİL LASTİKLERİNİN YUVARLANMA DİRENCİNİN DENEYSEL İNCELENMESİ VE KARŞDLAŞTTRDLMASI Toyran, Uğur Ahmet Yüksek Lisans, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Y. Doç. Dr. Ergin Tönük Ortak Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Y. Samim ÜNLÜSOY Aralık 2002, 135 sayfa Deneysel yöntem, otomobil lastiklerinin yuvarlanma direncinin SAE J1269/70 test prosedürüne uygun olarak belirlenmesinde kullanılmıştır. Orta Doğu Teknik Üniveristesi Otomotiv Laboratuvarında kurulmuş olan dış tambur tipindeki deney düzeneği testler sırasında kullanılmıştır. Deneylerde kullanılan lastikler tanınmış dört lastik üreticisinden seçilmiştir. Lastiğin yuvarlanma direncini etkileyen bütün etmenler, kullanım koşullan (hız, şişirme basıncı, yük), açıklanmaya çalışıldı. Deney yöntemine uygun olarak deney sonuçlarının toplanabilmesi için çevre sıcaklığı, yataklama kayıpları ile ilgili düzeltmeler yapılmıştır.Veri analizi, deney sonuçlarının en küçük hata kareleri toplamı yöntemi ile uyumlu hale getirilmesiyle yapılmıştır ve lastikler arasında karşılaştırmalar yapılarak hangi etmenlerin daha etkin olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Yuvarlanma Direnci, Yuvarlanma Kaybı, Deneysel Analiz, Yakıt Ekonomisi, Lastik Deneyleri vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EXPERIMENTAL ANALYSIS AND COMPARISON OF ROLLING RESISTANCE OF PASSENGER CAR TIRES Toyran, Uğur Ahmet M.S., Department of Mechanical Engineering Supervisor: Asst. Prof. Dr. Ergin Tönük Co-Supervisor: Prof. Dr. Y. Samim ÜNLÜSOY December 2002, 135 pages Experimental methods were utilized to determine rolling resistance of passenger car tires, according to the SAE Recommended Practice Jl 269/70 test procedure. Indoor laboratory tests were performed by an external drum test machine at Automotive Engineering Laboratory of Middle East Technical University (METU). The tires which were used in tests were selected from four renowned tire manufacturers. All the factors; operational conditions (speed, inflation pressure, load, ambient temperature) that affect rolling resistance of a tire were explained by the experimental methods. Proper corrections were made on the test results for ambient temperature and bearing losses according to test procedure. mData analysis was achieved by fitting a least squares regression model to the test result, and comparison of passenger car tires were performed to find out the factors effective on rolling resistance. Keywords : Rolling Resistance, Rolling Loss, Experimental Analysis, Fuel Economy, Tire Testing IV