Analysis of the influences of rock mass properties on the blasting performance in open cast mines
Açık ocak madenciliğinde kaya kütlesi özelliklerinin patlatma performansına etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 119405
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHİM ÖZGENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
öz AÇIK OCAK MADENCİLİĞİNDE KAYA KÜTLESİ ÖZELLİKLERİNİN PATLATMA PERFORMANSINA ETKİLERİNİN İNCELENMESİ Kaçar, Gökhan Yüksek Lisans, Maden Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Abdurrahim Özgenoğlu Eylül 2002, 147 sayfa Bu çalışmada kaya kütlesi özelliklerinin açık ocak patlatma performansına etkilerinin incelenmesi amaçlamıştır. Bu doğrultuda TKİ kurumuna bağlı Ege Linyitleri ve Bursa Linyitleri İşletmeleri açık ocaklarında süreksizlikler arası uzaklıklar ve süreksizlik yönelimleri ölçülmüş ve değişik patlatma tasarımlarının uygulandığı tam ölçekli patlatma atımları izlenmiştir. Sözkonusu kaya kütlesi özelliklerinin parçalanmaya ve patlatma maliyetine etkisi incelenmiştir. Patlatma sonuçlarının karşılaştırılmasında kazıcı üretkenliliğini etkileyen parçalanma kıstas alınmıştır. Atımlardan elde edilen parçalanmayı temsil eden parça boyut dağılımı sayısal görüntü işleme sistemini kullanan bir yazılımla belirlenmiştir. Parçaların %50 (K50) ve %80'inin(K80) geçtiği elek boyut ve en büyük boyut değerleri kaya kütlesi özelliklerine göre patlatma verimliliğinin tespitinde kullanılmıştır. Sonuçlar kaya kütlesi özellikleri ile K50, K80 ve en büyük boyut değerleri arasında artan eğilim gösteren ilişkiler bulunduğunu göstermektedir. Ayna ve hakimsüreksizlik doğrultulan arasındaki açı olan yönelim açısının artmasıyla parçalanma parametreleri (K50, K80 ve en büyük boyut) artmaktadır. Ek olarak süreksizlikler arası uzaklığın veya yerinde blok boyut endeksinin artmasıyla bu parametreler artmaktadır. Ayrıca, artma eğilimli ilşkiler kaya kütlesi özellikleri ve patlatma maliyeti arasında da gözlemlenmektedir. Yönelim açısının artmasıyla patlatma maliyeti artmaktadır. Bundan başka süreksizlikler arası uzaklığın veya yerinde blok boyut endeksinin artmasıyla patlatma maliyeti artmaktadır. Anahtar Kelimeler : Kaya Kütlesi Özellikleri, Patlatma Maliyeti, Parça Boyut Dağılımı, Kazıcı verimliliği VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS OF THE INFLUENCES OF ROCK MASS PROPERTIES ON THE BLASTING PERFORMANCE IN OPEN CAST MINES Kaçar, Gökhan M. Sc, Department of Mining Engineering Supervisor: Prof. Dr. Abdurrahim Özgenoğlu September 2002, 147 pages This study has aimed to investigate the influences of rock mass properties on the blasting performance in open cast mines. To this end, discontinuity spacings and discontinuity orientations have been measured and full scale blasts with various designs have been observed in open cast mines of Aegean Lignite(ELI) and Bursa Lignite(BLI) Establishments belonging to Turkish Coal Enterprises (TKI). Influences of the above mentioned rock mass properties on fragmentation and blasting cost have been investigated. Fragmentation influencing the excavator productivity have been taken as a criterion in order to compare the results of blasts. Particle size distribution representing fragmentation has been determined by means of a software using image processing. 50%(K50) and 80%(K80) passing sizes and topsize values have been used in determination of blasting performance according to rock mass properties. İÜ T.C YÜKSEKÖ?RETİM KOfiöî.IÎThe results show that increasing trend exists for the relationships between rock mass properties and K50, K80 and topsize values. Fragmentation parameters (K50, K80, topsize) increase as the orientation angle, which is the acute angle between the strikes of slope face and major discontinuity, increases. Additionally, these parameters increase as the discontinuity modal spacing or in-situ block size index increases. Moreover, increasing trend is observed for the relationships between rock mass properties and blasting cost, too. Blasting cost increases as the orientation angle increases. Furthermore, blasting cost increases as the discontinuity modal spacing or in-situ block size index increases. Key Words : Rock Mass Properties, Blasting Cost, Particle Size Distribution, Excavator Productivity IV