1992 Erzincan, 1995 Dinar, 1998 Adana-Ceyhan ve 1999 Körfez depremlerinin mukabele spektrumları yönünden kıyaslanması
Comparison of 1992 Erzincan, 1995 Dinar, 1998 Adana-Ceyhan and 1999 Körfez earthquakes due to response spectrum
- Tez No: 119539
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET HÜSEYİN ÇATAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 113
Özet
n ÖZET Ülkemizde özellikle son 10 yılda oluşan ve büyük can ve mal kaybına neden olan depremler, depreme dayanıklı yapı tasarımına yeterli önemin verilmediğini göstermektedir. Bu çalışmada, 1992 yılında Erzincan'da, 1995 yılında Dinar'da, 1998 yılında Adana-Ceyhan'da ve 1999 yılında İzmit'te meydana gelen depremlerin ivme kayıtlan incelenmiş ve bu kayıtlardan ivme, hız ve deplasman mukabele spektrum değerleri elde edilmiştir. 1975 ve 1998 yularında yürürlüğe giren Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkındaki Yönetmelik hükümlerinde yer alan tasarım ivme spektrum değerleri ile hesap sonucu bulunan lineer ivme mukabele spektrum değerleri kıyaslanmıştır. Sayısal örnek olarak seçilen betonarme bir yapıda, deprem yönetmelik hükümlerince ve ülkemizde son yıllarda meydana gelen büyük depremlerin etkisiyle oluşan taban kesme kuvvetleri hesaplanmış ve sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Earthquakes in last ten years in Turkey which cause catastrophes and life loses show us there is no enough precaution and no enough designing for construction of earthquake resistant buildings. In this thesis, it is observed earthquakes acceleration records which belong to Erzincan in 1992, Dinar in 1992, Adana-Ceyhan in 1998 and Izmit in 1999. In this study, it is aimed to get acceleration, velocity and displacements response spectrum values. Also in this study, it is compared“A Comment on Material Strength Requirements and Related Basic Policies For the Design of Buildings”and results of calculation by coding. It is added as an example, base shear forces from big earthquakes in turkey, in a reinforced building according to earthquake specification are calculated and results are reevaluated.