Ağır araç oranının sinyalize kavşak kapasitesine etkisi
Effect of heavy vehicle ratio on capacity of signalized intersection
- Tez No: 119540
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN VARLIORPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
n ÖZET Günümüzde hızlı nüfus artışı ve artan seyehat talebi nedeniyle özellikle şehirsel bölgelerde trafik problemleri ile karşı karşıya gelinmektedir. Trafik alam yoğunluğunun fazla olması nedeniyle, şehirsel bölgelerdeki kavşaklarda tıkanmalar görülmekte ve bu tıkanmaların çözümlenmesi gerekmektedir. Sinyalize kavşak kapasitesinin belirlenmesinde, ağır araç etkisinin önemli bir rolü vardır. Bu nedenle, ağır araç etkisi araştırılmış ve bazı değerler önerilmiştir. Bu çalışmada sinyalize kavşaklarda değişik zamanlarda gözlemler yapılmış, gözlem sonuçlan, aralık oram ve gecikme temeline dayanan otomobil eşdeğeri yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiş ve ağır araçların sinyalize kavşak kapasitesine etkisi incelenmiştir. Anahtar sözcükler : ağır araç etkisi, eşdeğer otomobil birimi, kapasite, gecikme
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Nowadays, trafik problems are seen especially in urban areas, because of rapid increase in population and demand of journey. Because of high traffic flow density, congestions are seen at signalized intersections of urban areas and some solutions are needed for this congestions. Heavy vehicle effect has an important rote on determining capacity of signalized intersection. For this reason, heavy vehicle impact is investigated and some values are suggested. In this study, observations are made on signalized intersections at different times, and observation results are evaluated by using“headway ratio”and“delay based passenger car equivalent”methods, and effect of heavy vehicles at signalized intersections are investigated. Keyword : heavy vehicle effect, passenger car equivalent, capacity, delay