Decolorization of wastewaters by biological methods
Atık sulardan biyolojik yöntemlerle renk giderimi
  1. Tez No: 119549
  2. Yazar: MERYEM TEKOL
  3. Danışmanlar: DR. İLGİ KARAPINAR KAPDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Tekstil, boya, kağıt ve matbaacılık gibi endüstrilerin atıksuları büyük oranda kullanılan sentetik boyar maddeler nedeniyle yüksek oranda renk içermektedirler. Bu atıksuların alıcı ortama doğrudan deşarjı anaerobik/anoksik koşullarda toksik bileşiklerin oluşmasına neden olabilir. Bundan dolayı atıksuların alıcı ortama deşarjı öncesi renginin arıtılması gereklidir. Bu çalışmada, atıksulardan anaerobik şartlarda renk giderimi amaçlanmıştır. Çalışma kesikli ve sürekli deneyler olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, dokuz farklı tekstil boyar maddesinin ve karışımlarının anaerobik PDW kültürü ve anaerobik çamur ile renk giderimi incelenmiştir. Glikoz, mayaözü ve melas gibi değişik karbon kaynaklan kullanılarak, en uygun karbon kaynağına karar verilmiştir. Maya özünün zengin bir besin maddesi olması ve mikroorganizmaların büyümesini destekleyen bazı mineralleri sağlaması açısından glikoz ve melas içeren sentetik ortama 50 mg/L maya özü ilave edilerek renk giderimi incelenmiştir. Dokuz boyar maddenin yedisinde ve karışımında, PDW ve anaerobik çamur kültürü ile % 90 oranında renk giderimi elde edilmiştir. 72 saatlik inkübasyon süresi sonunda anaerobik kültür ile üç karbon kaynağında da % 100, PDW ile ise mayaözü ve melasın varlığında % 90 dolayında renk giderimi sağlanmıştır. Aerobik koşullara maruz bırakılan örneklerde renk geri dönüşümünün olmadığı gözlenmiştir. Sürekli deneylere başlamadan önce, renk giderim performansını gözlemlemek için anaerobik paket yataklı kolon reaktör üç farklı tekstil boyar maddesi ile kesikli olarak işletilmiştir. Bu çalışmada, flask deneylerinde PDW kültürü ile yüksek verimlerde giderilen Sumufix Red BRF, Sumufix Yellow BRF ve kanşım boyar.JT.C. YÜKSEK.6ÜİÜ.TÜVI K.UEÜLÖVI maddesi kullanılmıştır. Sumufix Red BRF boyar maddesi anaerobik paket yataklı kolon reaktörde, kesikli işletmede, diğer boyar maddelere oranla en yüksek verimle (%87) arıtılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında, Sumufix Red BRF boyar maddesi ve PDW kültürü kullanılarak, sürekli işletilen anaerobik paket yataklı kolon ve aktif çamur ünitesinde, hidrolik alıkonma süresinin (8h=12-72 saat), başlangıç KOİ derişiminin (KOİo=1000- 8000 mg/L) ve başlangıç boyar madde derişiminin (D0=100-400 mg/L) renk giderim performansı üzerine etkileri incelenmiştir. Mikroorganizma destek taneciği olarak çelik tel örgü kullanılmıştır. Anaerobik ünitenin çıkış suyu ile beslenen aktif çamur ünitesinde, hidrolik alıkonma süresi ve çamur yaşı sırasıyla 10 saat ve 10 gün olarak sabit tutulmuştur. Elde edilen sonuçlara göre, anaerobik ünitede % 85 'in üzerinde renk giderim verimi elde edebilmek için sistem 18 saat hidrolik alıkonma süresinde, 3000 mg/L başlangıç KOİ derişiminde ve 100 mg/L boyar madde konsantrasyonunda işletilmelidir. Aerobik koşullara önemli bir renk giderimi gözlenmezken, maximum %90 KOİ giderim verimi elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar anaerobik- aerobik ardışık reaktörde, renk gideriminin anaerobik şartlarda, KOİ gideriminin ise aerobik şartlarda gerçekleştiğini ve bu sistemin atıksulardan renk giderimi amacıyla kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Synthetic dyestuffs are extensively used in textile, paper, printing industries and dye houses. The effluents of these industries are highly colored. Direct discharge of these effluents cause formation of toxic carcinogenic aromatic amines under anaerobic/anoxic conditions in receiving media. Therefore color must be removed before discharging. Biological decolorization of textile dyestuffs is the main aim of this study. The study contains two parts like batch and continuous decolorization studies. In the batch part, decolorization of nine different textile dyestuffs, widely used in Turkish Textile Industry, and mixture of these dyestuffs by anaerobic consortium PDW and anaerobic sludge was investigated. Effect of carbon sources like molasses, glucose and yeast extract on decolorization of dyestuffs was also studied. Yeast extract is a rich nutrient and contains trace elements, protein etc. to enhance the growth of microorganisms. Therefore, carbon source containing synthetic media, glucose or molasses, was supplemented with 50 mg/L yeast extract to accelerate decolorization. Experiments were carried out in batch under static condition. Seven out of nine dyestuffs and mixture of dyestuff were almost completely (90%) decolorized by PDW and anaerobic sludge. Anaerobic sludge resulted in 100 % decolorization with all carbon sources and PDW did around 90 % with molasses and yeast extract at the end of 72 hours incubation period. No recolorization was observed after the flasks were exposed to aerobic conditions. Before the continuous experiments, anaerobic packed column reactor was operated with three different dyestuffs to observe the decolorization performance of column reactor when operated in batch mode. The dyestuffs used in this set ofIV experiment were Sumufix Red BRF, Sumufix Yellow BRF, which were decolorized with highest efficiency by PDW in flasks experiments, and mixture of dyestuffs of which content was the same as those in shake flasks experiments. Sumufix Red BRF was decolorized with the highest efficiency (87%) among the tested dyestuffs. In the second part of the study, color removal performance of continuously operated sequential anaerobic packed column and activated sludge unit by using Sumufix Red BRF as dyestuff and PDW as dominant microbial culture was studied. Effects of different operation parameters; hydraulic retention time (8h= 12-72 hours), initial COD concentration (COD0= 1000-8000 mg/L) and initial dyestuff concentration (D0=100-400 mg/L) were investigated. Metal mesh particles were used as microorganism support material in the anaerobic packed column. The hydraulic retention time and sludge age was kept constant at 10 hours and 10 days, respectively in aerobic unit, which was fed with effluent of anaerobic unit. Experimental results indicated that system can be operated at 18 hours HRT, 3000 mg/L initial COD concentration and 100 mg/L dyestuff concentration to obtain over 85% decolorization efficiency in anaerobic reactor. No significant color removal was observed under aerobic conditions. COD removal was mainly achieved in aerobic unit with maximum 90 % efficiency. Experimental results indicated that color is mainly removed in anaerobic unit and COD is removed in aerobic unit in an anaerobic -aerobic sequential treatment system and this treatment system can be used for decolorization of colored effluents. T C YÜKSEKÖ?RETİM KUROUJ MHCOMANTASYON MEBKEZt