İzole sıçan kalplerinde potasyum depolarizasyonu ve tetraetil amonyum ile kalsiyum paradoksu hasarının azaltılması
  1. Tez No: 31603
  2. Yazar: ÖNER SÜZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
22 ÖZET Kalsiyum paradoksu 1966 yılında ilk kez tanımlanmış ve bugüne dek tam olarak çözülememiş bir olgudur. Bu deneysel çalışmada, üç ayrı konsantrasyonda K+ ile yaratılan depolarizasyonun ve bir potasyum kanal bloken olan tetraetil amonyumun (TEA) kalsiyum paradoksunun gelişimi ve sonuçlanması üzerine etkileri araştırılmıştır. Deneylerde Langendorff metoduyla perfüze edilmiş izole sıçan kalpleri kullanılmıştır ve kasılma, gerim, koroner akım ve LDH salımmı ölçülmüştür. Hiç bir deney grubunda mekanik kasılmanın korunmasını sağlanamamıştır. Ancak K+ depolarizasyonu yapılan gruplarda ve TEA grubunda, kontrol grubuna göre daha az LDH salımmı ve daha az kontraktür gerçekleşmiştir. Daha çok depolarizasyon yapılan gruplarda daha az hasar gözlenmiştir. Bu bulgular depolarizasyonun tek başına kalsiyum paradoksu gelişimini engeleyemediğini ancak hasan kısmen azaltabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
23 SUMMARY Calcium paradox is a phenomenon first defined in 1966 and is still not yet solved. In this experimental study, the effects of depolarization made by three different concentrations of K+ and a potassium channel blocker tetraethyl ammonium (TEA) was researched on the process and consequence of calcium paradox. In the experiments, isolated rat hearts perfused with Langendorff s method were used, and contraction, basal tension, coronary flow and LDH leakage were measured. Protection of mechanical was achieved in none of the experimental groups. However, K+ depolarized groups and TEA group showed less LDH release and contracture in comparison to the control group. Less injury was seen in more depolarized groups. These results show that only depolarization couldn't prevent calcium paradox but could decrease the injury to an extend.