Armutalanı (Marmaris-Muğla) çevresinin jeolojisi ve jeomorfolojik açıdan değerlendirilmesi
Geological and geomorphological features of the Armutalanı district (Marmaris-Muğla)
- Tez No: 119548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. YALÇIN KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bu çalışma Muğla İli, Marmaris İlçesi, Armutalanı Beldesi yerleşim alanının jeolojik ve jeomorfolojik özelliklerini açıklar. Çalışma alanında, alttan üste doğru, Geç Kretase yaşlı Armutalanı melanjı ve Kuvaterner yaşlı Alüvyon ve yamaç molozu yüzlek verir. Armutalanı melanjı koyu yeşil, kırmızı-bordo renkli ultrabazik kayaçlar, denizaltı volkanitleri, çamurtaşları ve radyolaritlerden yapılı iç yapısı karmaşık bir matriks ile bu matriks içindeki değişik boyut ve bileşimlerdeki bloklardan oluşur. Bu bloklar gri renkli dolomitik kireçtaşı, plaketli çörtlü kireçtaşı, çamurtaşı aradüzeyli radyolaryalı çört ve sarımsı-gri renkli kuvars şist litolojilerine sahiptir. Armutalanı melanjı Alüvyon ve yamaç molozuna ait tortullar tarafından uyumsuzlukla örtülüdür. Alüvyon; sel konisi ve alüvyonal düzlük çökellerinden oluşan pekleşmemiş kırıntılı tortullardan yapılıdır. Yamaç molozu ise işlenmemiş köşeli bileşenlerden yapılı kırıntılı tortullardan oluşur. Bölgenin jeomorfolojik yapısı; kayaç tipi, tektonik etkinlik ve iklim denetiminde şekillenmiştir. Bölgede doğal olarak Armutalanı melanjı yüksek kotlu yerleri, Alüvyon ise alçak ve düz kotlu alanları oluşturur. Armutalanı melanjı içindeki bloklar dayanım farklılıkları nedeniyle içinde bulundukları martikse göre birbirinden bağımsız tepeler oluşturur. Armutalanı melanjında Üst Kretase'den beri gelişen tektonizma nedeniyle çok sayıda çatlak, eklem takımı ve faylar gelişmiştir. Bu zayıflık zonları kontrolünde yüzey akaçlaması gelişmiştir. İklimsel değişimlere bağlı olarak derelerle yüksek mkotlu kesimlerden denize doğru taşınan malzeme sel konileri ve alüvyonal düzlüğü oluşturmuştur. Bu çalışmada sellenme olayları sounucunda oluşan sel konilerinin önemi tartışılmıştır. 1/1000 ölçeğinde haritalanan sel konilerinden geçen kesitler alınarak jeomorfolojik açıdan değerlendirilmiştir. Sel konilerinin en önemli özelliği akarsu ağzında bir engel görevi göstermesidir. Sel konisini oluşturan çökeller akarsu ağzından itibaren bir yelpaze gibi yayılırlar. Armutalanı Beldesi içindeki sel konilerinin çökelleri çoğunlukla kum ve çakıl boyutundaki pekleşmemiş malzemeden oluşmuştur. Bunun yanında Datça yol şevinde gözlenen heyelanlar doğal ve yapay etmenlerin birlikte çalışması sonucunda meydana gelmiştir. Armutalanı melanjına ait matrikste bulunan aşın ayrışmış kayaçlar ve yoğun kırıklı yapı hatalı şev açısı ve ikliminde etkisiyle heyelan oluşumuna neden olmuştur. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study explains geological and geomorphological features of the urban area located in Armutalanı, Marmaris (Muğla). The units exposed in the study area are, from bottom to top, Armutalanı melange of Late Cretaceous age, and Alluvium and Talus of Quaternary age. Armutalanı melange consists of numerous blocks of vary in size and composition and embedded in a matrix of dark green, red-clared ultrabasic rocks, submarine volcanics, mudstones and radyolarites. These blocks are gray dolomitic limestones, cherty limestones, radyolarites intercalated with mudstones and yellowish-gray quartz schists. Armutalanı melange is unconformably overlain by sediments of Alluvium and talus. Alluvium is made up of unlithified clastic sediments which is formed in alluvial fan and alluvial plain environments. Talus consists of clasts of poorly sorted and angular clastic sediments derived from the underlying units. Geomorphological structure of the region is formed under the interaction between rock types, tectonism and the climate. As a result of this interaction, the Armutalanı melange have formed the steep areas, while the Alluvium have formed a wide plain. The blocks are observed as numerous separate hills rather than the matrix in which they are embedded. Due to tectonism developed since Upper Cretaceous in the region, numerous cracks, jointsets and faults systems have been formed. Under the influence of these weakening zones and different rock types, two types of drainage patterns have been developed; (1) Dentritic (2) Rectengular during the rainy times, sediments carried from upstream to the sea by some streams, have formed alluvial fan and alluvial plain. x.^^^i^S tx.The importance of flood cones occurred during large flood events have been discussed in this study. So these cones were mapped with the scale of 1/10000, cross- sections were taken from this map and this sections evaluated geomorphologically. One of the most important functions of flood cones in the months of streams prevents to the stream flows. In this respect, flood cones in the months of streams have a role of plug. Flood deposits in flood cones are described large fan-shaped features that occurred at the mouths of larger tributarities where they jointed the mainstream and at the mouths of streams. Most flood deposits in the stream valleys in and around Armutalani (Marmaris) have a finer fraction composed dominantly of sand and gravel and this is therefore the major soil parent material. Flood cones which occurred in downstream due to the extremely large flow events are made of unlithified, dense / very dense granular soils. Floods forming flood cones are important output processes of fluvial systems. Flood durations typically range from minutes to days; such brief time spans encourage earth scientists to focus on the complex and highly interesting interrelations of rainfall-runoff events. In addition, landslides exposed along the Datça statehighway have formed under the effect of artificial and natural factors. The factors caused to the formation of landslides are highly weathered and intensively fragmented structures of the rocks and faulty slope angles and the climate as well. VI