Coastal resource valuation; a case study for Izmir Bay
Kıyı kaynaklarına değer biçilmesi; İzmir Körfezi için örnek bir çalışma
  1. Tez No: 119553
  2. Yazar: ALİ RIZA AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
VII ÖZET Sürdürebilirlik, özel bir anlamı olan özel bir terim olarak; ekolojik olarak aşırılığa kaçmayı önlemeye çalışır ki, bu aşırılık ölçülebilir. İnsanlığın aşın tüketim içinde olduğu kanıtlanmıştır. İnsanların doğal çevre üzerindeki baskısını ölçen Ekolojik Ayakizi (EF) Analizi adında yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Bu yaklaşım esas olarak, doğal sermayeyi korumayı (ve ideal olarak artırmayı) amaçlayan güçlü sürdürülebilirlik üzerine dayanır. Fakat sürdürülebilirlik üzerine ekonomik bir yaklaşım, doğal sermayenin (ve diğer sermaye biçimlerinin) parasallaştırılmasını gerektirirken, EF'yi savunanlar parasallığı reddeder. Parasallık, insan tercihlerini yansıtmasına rağmen bu tercihler, biyofiziksel limitleri tayin etmede başarılı olamayabilirler. Ayrıca iskonto (şimdiki tüketim ile gelecek tüketim arasındaki değişimin parasal oranı) yaklaşımına, genel olarak marjinal analize ve doğal sermayenin yerine başka şeyleri kullanmayı tavsiye eden herhangi bir yaklaşıma da karşı çıkılabilir. Bu yüzden insan etkisinin başka bir ortak birimi tanımlanmalıdır. EF yaklaşımı birim olarak yüzey alanını seçer. Farklı maksatlar için ihtiyaç duyulan alan sınırlıdır. Dolayısıyla, yer için süregelen bir rekabet söz konusudur. Tarım için yere ihtiyaç vardır, ki bu alanlar yollar, ormanlar ve sanayi tarafından işgal edilmiş durumdadırlar. Toplam ekolojik ayakizi ihtiyaç duyulan alanı özetler. Ekolojik açıdan üretken olan alanların başlıca kategorileri; tarım, otlak, orman, deniz, yerleşim ve fosil enerji alanları şeklindedir.vm Bu çalışma kapsamında, Türkiye illerinin detaylı EF dağılımlarını bulabilmek için, ilave veriler de kullanmak suretiyle; Living Planet Report 2000'de verilen 152 ülkeye ait Ekolojik Ayakizi Hesaplarından faydalanılmıştır. Bu alıntıların amacı konuyla ilgili bazı faktörlere göre EF'nin değişimini göstermektir. Ortalama 2.73 ha/cap değerinden hareketle herbir ilin EF değeri gayri safi milli hasıla değerleri ile oranlanarak tespit edilmiştir. Bu çok önemli ekonomik göstergenin yanında, illerin yüzölçümleri, nüfusları vs. gibi diğer faktörler hesaplamalarda kullanılmıştır. Sonuçlar, illerin biyolojik kapasiteleri yüzölçümlerine eşdeğer kabul edilerek kıyaslanmıştır. Karşılaştırmalar“kıyısal”ve“karasal”şeklinde yapılmıştır ve bu karşılaştırmalar, kıyısal alanların belli özelliklere sahip olduklarını bizlere göstermektedir. Son olarak ise, seçilen bir il (izmir) için daha detaylı çalışmalar yapılmıştır. Burada, kanıtlayıcı örnek bir çalışma olması açısından bu ilin biyo- kapasitesi belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Sustainability is a specific term with a specific meaning: it requires avoiding ecological overshoot. Overshoot can be measured. And there is evidence that humanity is in overshoot. A new method of Ecological Footprint (EF) Analysis, which is a measure of the changing human pressures on the natural environment over time, has been developed. The approach is essentially one based on strong sustainability in which the aim is to conserve the stock of natural capital (and ideally increase it). But whereas the economic approach to sustainability requires that natural capital (and other forms of capital) be monetized, advocates of EF reject monetization. Although monetization reflects human preferences, those preferences may fail to recognize biophysical limits. Furthermore one can also oppose to the approach of discounting (the monetary rate of exchange between consumption now and consumption in the future), to marginal analysis generally, and to any suggestion that natural capital has substitutes. Therefore some other common unit of human impact has to be defined. EF approach chooses land area. Area needed for different purposes is limited. Therefore, a competition for space is ongoing: Agriculture needs the space, which is occupied by roads, by forests, or by industry. The total ecological footprint summarizes the area needed. Main categories of ecologically productive areas are arable land, pasture, forest, sea space, built-up land, and fossil energy land. tx. rtmswKoGKmm mwn®VI In the scope of this study, calculations to the Ecological Footprint Calculations of 1 52 Nations given in Living Planet Report 2000 have been made by using new data for Turkey in order to find more detailed distributions of the EFs within the Turkish provinces. The aim of these undertakings is to reveal the changes in EFs according to some relevant factors. Starting with the average value of 2.73 ha/cap the individual EFs of provinces have been determined as proportional to the Gross Provincial Products (GPP) of the Provinces. Besides this very important economic indicator, other factors such as the surface areas of the provinces, the populations etc. have been used in the calculations. The results have been compared with the total area of provinces as accepted their bio-capacities. Comparisons have been made with regard to“coastal”and“inland”provinces. These comparisons reveal that the coastal areas have indeed distinct properties. Finally, more detailed studies have been made for one selected province (Izmir). Here bio-capacity of the province has also been determined as a demonstration case study.