Değişik türden malzeme ile kaplanmış dişin gerilme zorlanma analizi
Stress analysis of a single crowned tooth with different materials
  1. Tez No: 119552
  2. Yazar: YELİZ PEKBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
II ÖZET Bu çalışmada, sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak kron kaplamalı bir dişin gerilme analizi yapılmıştır. Analizi yapılan diş I. Keser santral diştir. Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Protez Anabilim Dalı'ndan alman modeller, 3 - boyutlu koordinat ölçüm cihazından taranmıştır. 3 - boyutlu koordinat ölçüm cihazından taranan konturlar, I - DEAS Master Series (Integrated Design, Engineering and Analysis Software) paket programına aktarılmıştır. Kesik diş basamak şekline bağlı olarak, dik açılı (shoulder) ve geniş açılı (chamfer) olmak üzere 2 model hazırlanmıştır. Çalışmanın temel amacı, kesik diş basamak şeklinden dolayı değişen gerilmeleri, hem geniş açılı hem de dik açılı durumlar için belirleyerek kıyaslamaktır. Karmaşık geometriye sahip problemlerde analitik çözüm yapmak oldukça güçtür. Bu nedenle, sonlu elemanlar yöntemi gibi nümerik metodların kullanılması gereklidir. Dişin 3 - boyutlu sonlu eleman modeli, I - DEAS Master Series paket programı kullanılarak yapılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde, kesik diş basamak şeklinin dik açı olması durumunda gerilmenin, basamak şeklinin geniş açılı olması durumundakine göre daha fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study, stress analysis of a tooth restored with crown was conducted by using the finite element method. The tooth analysed was the first central tooth. The models obtained from Prothesis Department of Dentistry Faculty - Ege University, were scanned in a 3 - dimensional coordinate measuring machine. Scanned contours have been transferred to the I - DEAS Master Series (Integrated Design, Engineering and Analysis Software). Based on the shape of the prepared tooth, the models were constructed, namely chamfer and shoulder design. The main purpose of this study was to evaluate and compare stress distribution occurring in the two models. For problems involving complicated geometries, it is very diffucult to achieve an analytical solution. Therefore the use of numerical methods such as the finite element method (FEM) is necessary. Three dimensional finite element model of the tooth was made by using I - DEAS Master Series Software. Upon examining the results, it was concluded that the stresses in the model with shoulder were higher than those in the model with chamfer.