Microfacies characteristics of the Güvercinlik formation, Tahtaiskele - Yellicebelen mountain (Karaburun peninsula)
Güvercinlik formasyonunun mikrofasiyes özellikleri, Tahtaiskele - Yellicebelen dağı (Karaburun yarımadası)
- Tez No: 119554
- Danışmanlar: PROF. DR. SACİT ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Güvercinlik formasyonunun (Noriyen-Resiyen) fasiyes özellikleri ve çökelme ortamları Çatalkaya Köyü (Mordoğan) çevresinde incelenmiştir. Güvercinlik formasyonu kireçtaşlan, dolomitik kireçtaşlan, stromatolitik dolomitik kireçtaşlan, megalodon içerikli kireçtaşlan, çamurtaşı arakatkılan ve kumtaşı merceklerinden oluşur. Tahtaiskele, Yellicebelen Dağı, Zendemir Tepe' den üç stratigrafik kesit ölçülmüş ve 93 adet örnek derlenmiştir. Bu örneklerden yapılan petrografik çalışmalar sonucunda 11 adet mikrofesiyes tanımlanmıştır; stromatolitik / alg-bağlamtaşı / çamurtaşı, çamurtaşı-biyoklastik çamurtaşı, intraklastik - alg / biyoklastik vaketası, vaketaşı-istiftaşı, biyoklastik vaketaşı-yüzertaş, intraklastik istiftaşı, biyoklastik / miliolid istiftaşı, pelletli / istiftaşı-tanetaşı, biyoklastik istiftaşı-yüzertaş, istiftaşı- bağlamtaşı / alg çatıtaşı ve biyoklastik tanetaşı-kabataş-yüzertaş. Mikrofasiyesler 5 çökelme ortamında gelişmişlerdir; Gelgit içi kanal, gelgit içi, gelgit altı, sığ sınırlı, biostrom. İncelenen kesitlerde farklı diyajenetik etkenler gözlenmiştir. Dolomitizasyon en çok gözlenen diyajenetik olaydır. Dedolomitizasyon, geopetal yapılar, basınç erimesi, mikritik zarf, çatlak ve boşluk dolgusu spar, biyoturbasyon yapılan ve rekristalizasyon diğer diyajenetik olaylardır.
Özet (Çeviri)
The fades characteristics and depositional environments of the Güvercinlik formation are examined around Çatalkaya Village (Mordoğan). The Güvercinlik limestone (Norian-Rhatian) consists of dolomitic limestones, stromatolitic dolomitic limestones, megalodon-bearing limestones, mudstone intercalations and sandstone lenses. Three stratigraphic sections were measured in the Tahtaiskele, Yellicebelen Mountain and Zendemir HtU and collected 93 samples. Results of petrographic studies of these samples identify eleven microfacieses; stromatolite / algae- boundstone / mudstone, mudstone-bioclastic mudstone, Intraclastic-algae / bioclastic wackestone, wackestone-packstone, bioclastic wackestone-floatstone, intraclastic packstone, bioclastic / miliolid packstone, pelletoidal / packstone-grainstone, bioclastic packstone-floatstone, packstone-boundstone / algae framestone, and bioclastic grainstone-rudstone-floatstone. These microfaeies associations indicate; intertidal channel, intertidal, subtidal, restricted shallow and biostrome depositional environments. Different diagenetic effects were developed. Dolomitization is the most observed diagenetic effect. Another diagenetic events are dedolomhization, geopetal structure, stylolization, micrite envelope, fracture and void filling spar, bioturbation structures and recrystallization.