Image classification using low level features and C4.5 algorithm
Düşük seviyeli özellikleri ve C4.5 algoritmasını kullanarak resim sınıflandırma
- Tez No: 119560
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL ALPKOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Günümüzde Internet'in gelişmesi ve yaygınlaşması sayesinde, resim, görüntü ve ses içeren giga baytlarca çoklu ortam dokümanına erişebiliyoruz. Hergün bu dokümanlara yenileri eklenmektedir. Ne yazık ki; bu veri dağınık ve düzenlenmemiş olduğu için bilgi arama ve bilgiye ulaşım zor olmaktadır. Verimli gözden geçirme, arama ve erişime olanak verecek şekilde düzenlenmemişse bilgiye erişmemiz ve faydalanmamız mümkün olamaz. Bu durum, resimlerin otomatik olarak incelenmesi, yorumlanması ve kataloglanması için gerekli daha sofistike metodlara olan ihtiyacı arttırmaktadır. Bu tezde hareketsiz resimleri alt düzey özellikleri ve C4.5 algoritmasını kullanarak sınıflandıran bir sistem öneriyorum. Bu sistem, daha gelişmiş resim erişim sistemlerinin kullanılabilirliliğini ve performansını arttıran, tamamlayıcı bir bileşen olarak kullanılabilir. Sistem öncelikle her resim için bir özellik vektörü oluşturur, eğitim setindeki resimlerin özellik vektörleri ve C4.5 algoritmasını kullanarak bir karar ağacı inşa eder. Bu karar ağacı daha sonra test setindeki resimlerin sınıflandırılması için kullanılır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, with the development and spreading of Internet we are able to reach giga bytes of multi-media documents which contains still images, video and sound. Everyday new ones are added to existing documents. Unfortunately, this data is both scattered and unorganized, making search and retrieval of information difficult. We can not access to or make use of the information unless it is organized so as to allow efficient browsing, searching and retrieval. This situation is increasing the need for more sophisticated methods for automatically analyzing, interpreting and cataloging this imagery. In this thesis I propose a system which classifies still images using low-level features and C4.5 algorithm. This system can be used as a supplementary component for more sophisticated image retrieval systems in order to increase their useability and performance. System first forms a feature vector for each image, and then using the feature vectors of images in the training set and C4.5 algorithm system constructs a decision tree. This tree is further used to classify images in the test set. t.c yükseköğretim kuiuui pokümakcasyon meuozl