Computer programme for drinking water treatment plant design
İçme suyu arıtma tesisinin bilgisayarla projelendirilmesi
- Tez No: 119561
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT ÖZDAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Çevre Mühendisliği uygulama alanlarının en önemlilerinden biri“İçme Suyu Arıtma Tesisi Tasannu”dır. Bu çalışma bilgisayar ile İçme Suyu Arıtma Tesisleri' nin tasarımım amaçlamaktadır. İçme suyu arıtımının amaçları : ¦ Ham su içindeki insan sağlığına zararlı olabilecek patojen mikroorganizmaları, hastalık yapıcı virüsler, kolera vb. ve toksik maddeleri uzaklaştırmak. ¦ Arıtılmış su kokusuz, renksiz ve berrak olmalı, suyun kullanımı esnasında şüphe uyandıracak tereddütler yaratmamalıdır. ¦ Arıtılmış su iletim tesislerinde tüketiciye ulaşana kadar yol boyunca özellikleri bozulmamak, tortu bırakmamalı, dağıtım boruları ve tesisatta korozyona neden olmamalıdır. ¦ Arıtma tesisinin teşkili için gerekli olan yatırım ve işletme masrafları düşük ve arıtmada kullanılan teknoloji denenmiş ve güvenli olmalıdır. İçme Suyu Arıtımında Uygulanan Esaslar: Ham suyun TS266 standartlarına uygun hale getirilmesi için arıtılması gerekmektedir. Arıtılacak suların Laboratuar da analizleri yapılarak suyun sınıfı ve içerdiği zararlı maddeler belirlenir.. Havalandırma (Suya oksijen kazandırmak veya sudaki istenmeyen CO2; H2S; Chu vb. istenmeyen gazlan giderme). Hızlı Karıştırma ve Yumaklaştırma (Alüminyum ve demir tuzları gibi yumaklaştırıcı maddeleri ham suya ilave etmek suretiyle sudaki kolloid maddeleri çökebilen yumaklar haline getirerek sudan ayırma). Durutucular (Bulanıklığı meydana getiren kil mineralleri ve mikroskobik canlılar ve çok küçük boyutlarda ki taneciklerin çöktürülmesi.). Filtreler (Durulan suyun kum filtrelerinden geçirilerek temizlenmesi ve arıtılması.). Kimya Tesisleri (Suya karıştırılması gereken kimyasal maddeler ile bu maddelerin pompalan ve karışım tankları.). Çamur Koyulaştırma Tankları (Durultuculardan ve Hızlı karıştırıcılardan alman çamurlu sular burada koyulaştırılarak suyu azaltılır ve alman bu su tekrar havalandırma tesisine geri gönderilir.. Çamur Kurutma yatakları (Çamur koyulaştırma tankından gelen çamur, çamur kurutma yataklarında bekletilerek kurutulur.) Bu çalışmada Visual Basic 6.0 dilinde hazırlanan program ile yukarıda belirtilen ünitelerden oluşan bir içme suyu arıtma tesisinin tasarımım ve keşif hesaplarım yapmak mümkündür. Program da elde edilen sonuçlar iki ana bölüm altında incelenebilir.. Tasarım Bölümü (Ünite boyutlarının hesaplanması ve gerekli ekipman kapasitelerinin belirlenmesi.). Maliyet Hesabı Bölümü (Birim fiyatlar, ekipman ve montaj fiyatlan kullanılarak tesis maliyetinin hesaplanması.) Program hazırlanırken, hesaplamalar için kullanıcıdan mümkün olan en az bilgi alınmasına, farklı amaçlar ve değişik durumlar için de hesap yapılabilmesine özengösterilmiştir. Programın önemli bir avantajı ise tüm işlemlerin (Tasarım ve maliyet hesaplarının) birkaç dakika içerisinde bitirilebilmesidir. Programdan elde edilen sonuçlar (özellikle maliyet) incelerek, farklı boyutlandırma kriterleri denenerek optimum çözüm çok kısa zaman da elde edilebilmektedir. Not: Arıtma Tesisinin herbir ünitesinin hesabında kullanılan formüller, İLLER BANKASI 'nın“İçme Suyu Arıtma Tesisi Dizayn Prosedürü”baz alınarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“Drinking Water Treatment Plant Design”is one of the most important application fields of environmental engineering. The study introduced is, in this sense performed within these terms, and is aimed to be used in treatment plant design processes, which take place within environmental engineering studies. Purposes for the treatment of drinking water:. Pathogene microorganisms(viruses, colera etc) and toxic substances in untreated water which may be harmful for human health are eliminated.. The water treated must be odorless, colorless, clear and there must be no place for hesitations while using the water.. By the time the water treated reaches the consumers, it must not change its specialty, must not leave sediment and must not cause corrosion in the installation and distribution pipes.. The investment and exploiting expenses concerning the formation of the treatment plant must be low and the technology, which will be used for the treatment, must be tested and unstable. Primary Processes in the treatment of drinking water: Untreated water must be refined inorder to meet the TS 266 standards. Initially the laboratory analysis of the water to be treated is performed. The water category is determined. The harmful substances it contains are determined. The chemistry plant to be established in the treatment plant is then accordingly designed.. Ventilation (Aeration is applied inorder to attain oxygen to water or to eliminate the undesired gases like C02, H2 S, Chu etc. in water.)II. Rapid Mixing and Flocculation (Is performed to eliminate the colloid substances from water by making them precipitated flocks by means of adding flocculating substances such as aluminum and iron salt into untreated water.). Clarifiers (the precipitation of clay minerals and microscopic creatures and rather small particules which cause turbidity).. Filters (the purification and cleaning of the clarified water by filtering it through sand filters).. Chemistry plants (chemical substances which are to be added into the water and the pumps and mixing tanks are found in this plant).. Mud condensation tanks (the muddy water which is taken from the clarifiers and rapid mixers are condensed and the water it contains is taken and sent back to the ventilation plant. The mud is then pumped to the mud banks).. Mud drying beds (the mud received from the mud condensation tank is dried in the mud drying beds). The initial advantage is that one single plant can be dimensioned in a short period of time and the results obtained are accurate. The comparison of different alternatives are much easier and quicker. With the computer program, which is made by using Visual Basic 6.0, proposed in this study, it is possible to design the drinking water treatment plant consisting the units mentioned above and to calculate the costs. The results obtained from the program may be examined under two main sections:. Design section: (the calculation of unit dimensions and the determination of the necessary equipment capacities).. Cost account section: (determination of the plant expenses through the calculation of unit prices, equipment and mounting prices). Graphic design section (scaled drawings with Auto CAD) is not added because the program is already using too much physical memory. While preparing the program, great care has been taken for minimizing the required information for the calculation of the treatment plant. «ssssrasIll In addition, calculations for different objectives and circumstances have also been considered. Another important advantage of the programme is that all processes (design, account analysis) take only a few minutes. By examining the results obtained from the programme (especially cost), optimum solutions can be obtained in a short period of time. Note: The formulas, which are used for the calculation of each unit of the treatment plant are based on the Recent Drinking Water Treatment Plant Design Procedure released by İLLER BANKASI - 2002.