Alüminyum bazlı SiCp takviyeli kompozitlerin aşınma davranışlarının incelenmesi
Wear behaviour of SiCp reinforced aluminum composites
- Tez No: 119559
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ÖNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
n ÖZET Bu çalışmada, kuru kayma aşınması şartlarında Al - %7 Si - %0,7 Mg (AlSi7Mg) alüminyum alaşımına partikül silisyum karbür (SiCp) takviyesinin aşınma davranışlarına etkisi incelenmiştir. Aşınma deneyleri kuru kayma şartlarında disk üzerinde pim deney düzeneği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İncelemede kullanılan malzemeler AlSi7Mg matris alüminyum alaşımının %0, %10 ve %20 SiCp takviyeli olarak döküm ve ekstrüze hallerinin kombinasyonlarıdır. Uygulanan yük ile aşınma hızının arttığı tespit edilmiştir. Ekstrüze haldeki % 10 SiCp takviyeli AlSi7Mg alaşımının diğer malzemelere kıyasla aşınma hızının minumum olduğu gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, orta derecede aşınmadan şiddetli aşınmaya geçişte SiCp takviyesinin etkileri incelenmiştir. Döküm haldeki %20 SiCp takviyeli AlSi7Mg malzemenin aşınma davranışındaki orta dereceden şiddetli aşınmaya değişimin 89 - 129 N yük aralığında olduğu görülmüştür. Aşınma davranışındaki bu geçiş diğer numunelerde belirgin şekilde gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In this study, the effect of particulate silicon carbide (SiCp) reinforcement on the dry sliding wear of Al- %7 Si- %0,7 Mg (AlSi7Mg) alloy is investigated. The wear tests were performed using a pin - on disc wear machine under dry sliding conditions. The materials evaluated in tins study were AlSi7Mg matrix alloy and its composites reinforced with 10 and 20 vol.% SiCp in the as cast state and after hot extrusion. Wear rate increased with increasing applied load. The addition of SiC particles to AlSiTMg affects the wear rate. The extruded composite with 10 vol.% exhibited the lowest rate of wear. Howewer, the effect of SiCp on transtion from one wear mechanism to another as a function of applied load has also been investigated. AlSiTMg cast aluminum alloy reinforced with 20 vol.% SiCp exhibited a mild to severe wear transtion in the load range 89 to 129 N. Mild to severe wear transition are not exhibited so obviously by the other samples.