Nonlinear site response analysis of Northern İzmir Bay area soils
Kuzey İzmir Körfezi zeminlerinin eğrisel zemin davranışı analizi
  1. Tez No: 119575
  2. Yazar: PINAR EKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
II ÖZET Bu çalışma, Kuzey izmir Körfezi zeminlerinin dinamik eğrisel davranışının sınırlı analizini hedef almıştır. Eğrisel zemin davranışı eşdeğer doğrusal analiz yöntemiyle dikkate alınmıştır. Tek boyutlu zemin davranışı kabulü yapılmıştır. Göreceli olarak detaylı zemin etüdü verisi bulunan bir saha, izlenen yöntem için uygulama bölgesi olarak seçilmiştir. Sahadaki yöresel zemin özelikleri, maksimum kayma modülü, kayma modülü eğrileri ve sönümleme eğrilerinin oluşturulmasında dikkate alınmıştır. Her ne kadar analizler sınırlı sayıda deprem kaydına dayansa da yöre zeminlerinin dinamik davranışı ve izlenen yöntemin geçerliliği konusunda görüş kazanılmıştır. Sonuçlar Bostanlı yöresi zeminlerinin dinamik davranışının ayrıntılı olarak çalışılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Afet Yönetmeliği normları bazı durumlarda güvenilir yönde olmayabileceği için Bostanlı bölgesindeki zeminlerin dinamik analizlerinin yapılması gerekliliği doğrulanmıştır. xC.,ı^^^K^
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This dissertation has targeted limited dynamic nonlinear site response analysis of Northern Izmir Bay area soils. Nonlinear soil behavior has been taken into consideration by means of equivalent linear analysis. One-dimensional soil behavior has been assumed. A study area where a relatively detailed site investigation report is available has been selected for the application of methodology. Local soil characteristics in this area were taken into consideration in the generation of shear modulus reduction and damping curves. Maximum shear moduli were calculated in the same manner. Although analyses depend on limited number of earthquake motion records, some insight has been gained regarding dynamic behavior of Bostanlı area soils and validity of the methodology followed in the dissertation. Results demonstrated that dynamic behavior of Bostanlı area soils should be studied in detail. Local dynamic analyses of sedimentary deposits in Bostanlı area are justified since requirements of Turkish Code of Hazards may not be conservative in some cases.