Designing a production and inventory management software for a make to order company
Sipariş üzerine üretim yapan bir işletme için üretim ve envanter yönetimi yazılımı ve tasarımı
  1. Tez No: 119574
  2. Yazar: ELMAS ALKAN GENÇALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALP KUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
V ÖZET Üretim planlamanın, özellikle de malzeme ihtiyaç planlamasının önemi gün geçtikte daha da artmaktadır. Bunun nedeni ise gereğinden fazla veya eksik enventerlerin yaratacağı maliyettir. Eksik envanter, yüklemenin gecikmesinden kaynaklanan müşteri memnuniyetsizliği, fazla envanter ise elde taşıma maliyeti oluşturacaktır. Bunlardan dolayı, KKP'nin(Kurumsal Kaynak Planlaması) bir parçası olan ve doğru malzemenin doğru zamanda doğru miktarda bulunmasını sağlayan MIP(Malzeme ihtiyaç Planlaması) sistemleri yaygın bir kullanım alam bulmuştur. Bu çalışmada planlama faaliyetleri, özellikle de malzeme planlama faaliyetleri incelenmiş ve uygulama kısmı için bir tekstil işletmesinde bilgisayara dayalı üretim ve stok kontrol sistemi tasannu için sistem analizi, veritabanı çalışması yapılmış ve grafiksel kullanıcı arayüzleri tasarlanmıştır. T.C YÛKSEKÖCRjrrtM KURUl*
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Importance of production planning, specially material planning is increasing day by day. Causes of this situation are cost of excess or lack of materials. If materials are not enough then this situation creates unsatisfactory customers because of shipping time lags. And excessive materials create handling costs. So Material Requirement Planning(MRP), which is module of Enterprises Resources Planning(ERP) package, is used widely in industry to obtain right part's required quantity at the right time. In this project, planning systems were analysed, specially MRP systems were examined deeply. At the application part system analysis of a textile company was done for developing computer based production and inventory management system. Database and Graphical User Interfaces' (GUI) were developed according to results of analysis.