Viskoelastik malzemeli iki boyutlu elemanların çözümlenmesi
- Tez No: 119580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN KURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
II ÖZET Günümüzde mühendislik yapılarında hesap kolaylığı sağlaması için malzemeler elastik kabul edilmektedir. Fakat yapılarda kullanılan malzemeler gerçekte viskoelastik davranış göstermektedirler. Teknolojinin gelişmesi ile yapıların önemi de artmıştır (nükleer santraller, barajlar v.d.). Böylece yapıların daha hassas ve davranışına uygun değerlendirilmesi gereği ortaya çıkmıştır. Dolaysıyla hesapların, malzemelerin davranışları gerçeğe daha yakın özelliklerini göz önünde bulundurarak yapılması gereği doğmuştur. Bu çalışmada, teorisi Doç.Dr. Mehmet Emin KURAL tarafından geliştirilen (Visko-elastik Malzemeler İçin Geçerli Bir Gerilme - Şekil Değişimi - Zaman İlişkisinin İki Boyutlu Elemanlar İçin Genelleştirilmesi Ve Sonlu Elemanlar Yöntemi İle Plaklara Uygulanması. Ege Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü, Yapı Ana Bilim Dalı Doktora Tezi. İzmir.) yönteminin kullanılmasıyla, doğrusal olmayan viskoelastik malzemeli plaklarda, gerilme ve deformasyonlarda oluşan değişikliklerin incelenmesi amaçlanmaktadır. Lineer olmayan viskoelastik malzemeli çubuklar için elde edilmiş bir gerilme-deformasyon- zaman ilişkisinden hareketle iki boyutlu elemanlar için (plaklar) genelleştirilerek, viskoelastik malzemeden yapılmış bir plaktaki deplasman ve gerilmelerin zamana bağlı değişiklikler gözlenmiştir. Genel ifadelerin elde edilmesinde yumuşama (relaxation) fonksiyonları kullanılmıştır. Poisson oranının zamanla değişmediği, sabit kaldığı kabul edilmiştir. Doç.Dr. Mehmet Emin KURAL'ın doktora tezindeki programlar kullanılarak, kare bir plağın değişik sınır şartlan ve yükleme durumları için örnek çözümler yapılmıştır. Çıkan sonuçlar Bölüm 5'te grafiksel olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Nowdays, behaviour of materials used in engineering constructions for the reason of easiness calculation is accepted like elastic. However, the materials behaviour used in constructions in reality is viscoelastic. importance of constructions went up by developing technology (nuclear power stations, dams ect). İn this way it is nessesery to identify the constructions in a more sensitive way and appropriate them behaviour. So, when calculation is doing it is needed to take into consideration realistic behaviour of the materials. The main intent of this work is to research stress and deformation changes of plates wiht nonlinear viscoelastic materials. Theory developed by Assis. Prof. Mehmet Emin KURAL ( Stress- Deformation- Time Relations Valid For Viscoelastic Materials Generalizing For Two Dimensional Elements And Applying To Plates With Finite Elements Method. Ege University Engineering Sciences Faculty, Civil Engineering, İn The Department of Structure, Doctoral Thesis. İzmir ) is used in this work. The relation obtained between stress-deformation and time for nonlinear viscoelastic material's sticks is generalized for two dimensional elements (plates). İt is watched how is stress and deflections of the plate made of nonlinear viscoelastic material changeable with time. To obtained general expressions, relaxation functions are used. Poisson ratio has been taken a constant. Computer programs written by Assis. Prof. Mehmet Emin KURAL in his doctoral thesis are used in this work. Solution for a rectangular plate with various edge conditions and various loading conditions are made. Obtained results are shown graphically in Chapter 5.