Doğu Karadeniz kıyı yamacı sonar ve sismik verilerin incelenmesi
Interpretation of sonar and seismic data for the continental slope area of the Eastern Black Sea
  1. Tez No: 119581
  2. Yazar: FİGEN TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
n ÖZET Levha tektoniğine yönelik çalışmaların artması ve Alp-Himalaya sistemini oluşturan Tetis sisteminin öğrenilmesi sonucu, Karadeniz'inde bu sistemin bütünü içerisinde bir parça olduğu anlaşılmış ve Karadeniz'in Kreatesa'da açılmış bir yayardı havza olduğu büyük ölçüde kabul edilmeye başlanmıştır. Karadeniz'de yapılan jeolojik ve jeofizik çalışmalar ışığında, bölgenin iki çöküntü alanından oluştuğu ortaya konmuştur. Çöküntü alanları Karadeniz altındaki kabuğun kalın tortul örtüsüyle izostatik olarak dengelenmesi sonucu ayrı ayrı oluşmuşlardır. Karadeniz'in doğusunda yeralan çöküntü alanı kıtasal, batısında yeralan çöküntü alanı ise okyanusal özellikler göstermekte ve Karadeniz Ortası Sırtı ile bu iki çöküntü alam birbirinden ayrılmaktadır. Doğu Karadeniz Havzasında Rusya ve Türkiye Yamaçları birbirinden farklı oluşum mekanizmaları göstermektedirler. Rusya Kıyı Şelfi bölgesinde eğimi 0-3° olan bir platform mevcuttur. Rusya Yamacı'nın eğimi yaklaşık 15° ( yer yer 20-30° ) civarındadır. Yamaç alt birimi karbonatlı fılişten oluşmaktadır. Rusya Yamacı'nda şelf kısmının derinliği oldukça azdır ( yaklaşık 100m) ve birdenbire derinleşen bir yamaç ile orta düzlük kısma ulaşılmaktadır. Türkiye Yamacı'nda ise; yamaç eğimi Rusya Yamacı'na göre daha azdır (ortalama 5-7°). Doğu Türkiye şelf ucu 100m su derinliklerinde bulunmaktadır. Kıta yamacı 600 ile 1800-2000m su derinliklerinde derinleşmektedir. Doğ1! Karadeniz'in Türkiye kıyı şelf bölgesinde, birçok gerileyen delta önleri etkileri ile kıyıya yakın bölgelerde çakıllı kumlar ve siltli kumlar hakimdir. Yumuşak güncel sedimentler tüm bölgeyi derin abisal tabana kadar kaplamaktadır. Türkiye kıtasal eğiminin önü, yumuşak eğimli yamaçlar ve güncel yumuşak sedimentlerin iyi tabakalandığı, oldukça yatay formasyonlardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Increasing amount of studies with respect to the concept of plate tectonics and as a result of understanding more about the Tethys which pertains the Alp-Himalayan system, the Black Sea in accepted within this broader system, and opened as a back- arc basin during the Cretaceous. Under the light of undergoing geological and geophysical studies being carried out for the Black Sea, it is considered that the region was originally developed as two seperate basins. These basins were izostically formed differently under the thick cover of sedimentary-sequence. The eastern Black Sea basin is underlained by the continental crust where as the western Black Sea basin is more oceanic, and they are separated by the Mid-Black Sea Ridge. The Russian and Turkish slopes are formed with different mechanisms in the eastern Black Sea basin. The Russian slope is about 15° (occassionally 20-30°). The lower units are made of carbonaceous flysch in this side. The depth of Russian shelf is rather shallow (about 100m) and it connects rather sharply to the appron area. The Turkish side slope is much less (5-7° on average) than the Russian side. The shelf edge is at 100m water depth. The slope area is between 600 to 1800-2000m water depths. The Turkish shelf area has the effects of regressive delta fronts dominated with gravelly sands and silty sands towards the shore. Soft sedimentery layers cover the whole abyssal plain. The Turkish appron are is formed by parallel layered gently dipping recent soft sediments.