Mass balances and transport of pollutants in estuaries
Kara kökenli kirleticilerin körfez ortamlarındaki hareketleri ve kütle dengesi
  1. Tez No: 119596
  2. Yazar: KAMER ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Tez, kirleticilerin körfezlerdeki taşınımını ve kütle dengelerini basit bir ekosistem ve su kalitesi modeli kullanarak açıklayan bir özettir. İlgili çevresel parametrelerin bazılarının kütle dengelerini göstermek için, bir matematiksel modeli İzmir Körfezi için tanıtmaktadır. Gelişmiş su kalitesi modelleri, gerçek ekosistemlerin karmaşıklığını yansıtmakta büyük bir zorluk içindedir.“Finite-volume Model”adındaki bir model, materyallerin bir hacimden diğer bir hacime geçişini bir bilgisayar programı yardımıyla göstermek amacıyla kullanılmıştır. Bu modelin ana avantajı, adveksiyon ve dispersiyonun etkilerinin kavranmasını arttırmaktır. İlk etapta, Biokimyasal oksijen ihtiyacı (BOİ), çözünmüş oksijen, azot, fosfor ve fıtoplankton konsantrasyonları detaylı kütle dengesi hesaplarında kullanılmıştır. Değişik yükler altında simulasyonlar yapılmıştır. Bu simulasyonlar, modelin körfez yönetim amaçları için güçlü bir araç olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis introduces a summary of mass balances and transport of pollutants in estuaries by using a simple ecosystem and water quality model. It reflects a mathematical model to show mass balances of some environmentally relevant parameters in Izmir Bay. Developed water quality models can have great complexity, reflecting the complexity of the real ecosystem. A model called“Finite-Volume Model”has been used to show the materials transported from one volume to another by using a computer program. The main advantage of this model is to increase the understanding of the effects of advection and dispersion. In the first instance Biological Oxygen Demand (BOD), Dissolved Oxygen (DO), Phosphorus (P), Nitrogen (N) and phytoplankton (F) concentrations have been considered in the elaboration of mass balances. Simulations under various loading conditions have been made. These have shown that the model is a robust tool for estuarine management purposes.