Determination and evaluation of S/N curves for TiN and ZrN coated 316 L hip stems
TiN ve ZrN kaplanmış 316 L kalça protezlerinde S/N eğrilerinin elde edilmesi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 119595
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, klinik kullanımdan önceki yorulma hasarına karşı güvenilirliğim geçerli kılmak üzere, 316L paslanmaz çelikten imal edilmiş kalça protezlerinin yorulma deneylerinin yapılmasıdır. Metalürji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde dizayn edilip imal edilen çift ankastre eğmeli yorulma makinası kullanılarak, Thompson kalça protezi test edilmiştir. Fiziksel çevre yani vücut sıvısı implant için korozif olabilmektedir. Korozyon yorulmasına karşı kalça protezinin güvenilirliği açısından, yorulma deneyleri bir korozyon ortamı içerisinde, düşük frekanslı yükleme uygulaması ile gerçekleştirilmelidir. Protezin yorulma deneyleri bu yüzden, %0.9 NaCl Ringer solüsyonunda, 10 Hz yükleme frekansında, ISO 7206/4 standardına uygun olarak yapılmıştır. Bu frekansta, tek bir protezin yorulma testi için 107 çevrim sayısında herhangi bir hasar oluşmadan 1 1,5 gün gerekmektedir. Mekanik test gibi, sonlu elemanlar yöntemi de ortopedik implantlara uygulanmıştır. Protezin üç boyutlu modeli IDEAS programı ile oluşturulup statik olarak yüklenerek, protezin sap kısmında oluşan gerilme dağılımı tespit edilmiştir. Bu statik yükleme sonucunda çekme gerilmesine karşılık gelen gerilme yoğunlaşma bölgesi, sap boyunca dış-ön yüzde, çimento yüzeyinden yaklaşık 10 mm kadar yukarıda oluşmaktadır. Farklı yükler altında hesaplanan maksimum gerilme değerlerinin uygulanan yük ile orantılı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective of this study is to perform fatigue testing of the total joint replacements made of 316L stainless steel to validate the safety of the component before clinical use. Thompson hip prosthesis was tested by using double cantilever beams bending machine designed and manufactured at Department of Metallurgical and Materials Science Engineering. The physiological environment, namely the body fluid, can be very corrosive for implant materials. In order to ensure the safety of a hip prosthesis against corrosion fatigue failure, fatigue tests must be performed in a corrosive medium with low frequency load application. Component fatigue tests were therefore performed in Ringer's solution (0.9% NaCl) at a frequency of 10 Hz in accordance with ISO 7206/4 standard. At this rate, a single hip stem fatigue test requires 11,5 days of continuous testing without any failure for a numbers of 10 cycles. Like mechanical testing, FEA has been applied to orthopaedic implants. 3-D model of prosthesis was constructed and loaded in a static manner by means of IDEAS to investigate stress distribution occurred the stem of hip prosthesis. As a result of static analyses of hip stem, stress concentration area corresponding to tensile stress presented on latero-anterior stem portion, was found to be located approximately 10 millimeters above the cement surface. It was determined that the maximum stress values computed under different loads were proportional to the applied loads.