A Approach for joint application development by using group support systems
Bileşik uygulama geliştirmede grup destek sistemlerinin kullanılması ile yeni bir yaklaşım
- Tez No: 119597
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP KUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Yazılım geliştirme işlemi geçmişte daha az sorunları olan bir işlemdi. 1970'ler öncesinde bilgisayarlar çok yaygın değildi ve yazılım gereksinimleri de buna bağlı olarak daha sınırlıydı. Bilgisayar kullanımı akademik ve ordunun tek elinde kabul edilebilirdi. Bilgisayar dünyasındaki PC (Kişisel Bilgisayarların geliştirilmesi) devriminden sonra kullanıcılar ve buna bağlı olarak ihtiyaçlar değişim göstermeye başladı. Artık kullanıcı memnuniyetine daha fazla önem verilecekti, çünkü bilgisayar dünyası bilimsel bir alandan ticaret düşüncesine geçiş yapmaktaydı. Geliştirme zamanı ve kullanılabilirlik kavramlarının yerleşmesi ile de geliştiriciler bu kavramlarda kendilerini yeterli kılacak (veya piyasada onlara avantaj sağlayacak) sistematikler geliştirme durumunda kaldılar. Bu durumda bilgisayar bilimleri de gelişen bilgisayar sektörüne desteklerini, kontrollü metodolojiler geliştirerek gösterdiler ve“Proje Yönetimi”kavramını oluşturarak bu kavram altında çalışmalarını yürütmeye başladılar. 1980'lerden sonra, kalite kavramının ortaya çıkışı, takım olgusunun yararlarının farkedilmesi, kullanıcıların bilgisayar sistemleri konusundaki gelişmeleri ve kullanıcı - odaklı sistematik akımının etkisi yeni metodolojilere yön verdi. Birleşik Uygulama Geliştirme (JAD) fikri bu kavramlar üzerine oturdu. Ve dünyada Yerel Ağ / Internet çalışmaları ile sınırların kalkmasının etkisiyle bu sistematiğin Dağıtık Projelerde de Grup Destek Sistemleri (GSS) aracılığıyla kullanılması gündeme geldi. Çalışmamızda bu fikrin geliştirilmesine yönelik olarak bir sistematik ile JAD 'in yeniden tanımlaması yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Developing software was not so problematic in the past. Before 1970's, there are not so many computers and not so many needs for new software. Computers were only usable for academic and military researches. After PC (Personal Computer) revolution, the users and the needs are starting to have variety. This means giving more importance on the user satisfaction, because computer science is not an academic research, but a business after personal users. To create the satisfaction for development time and usability, the developers started to define some methodologies. The Computer Science departments also begin to prepare controlled methodologies for this growing software industry and the“Project Management”concept is started to be used. After 1980, the quality concept was grown, the team approach's advantages are started to discuss, the users become smarter and more experienced about the computer usage and user - oriented design methodologies were trendy. The Joint Application Development (JAD) idea was prepared in such a manner. And after the Internet / networking trend (after taking frontiers off the map), this development methodology should also be started to be used in“Wide-Area”project via Group Support Systems (GSS). And the aim of this project is to re-define the methodology for such usage.