Study of treatability of industrial wasteater on site versus central treatment plants
Endüstriyel atık suların merkezi arıtma tesisi yerine yerinde arıtılabilirliği çalışması
  1. Tez No: 119608
  2. Yazar: YASEMİN KOYUNCU ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
V ÖZET Bu tezde özellikle, küçük ve orta ölçekli sanayi sitelerinde endüstriyel atik su yönetiminin durumu, karar verme seçenekleri, verimlilikleri ve ekonomisi tartışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda küçük ve orta ölçekli bir sanayi sitesi ve arıtma tesisi örnek çalışma olarak araştırılmış ve sonuçlar irdelenmiştir. Seçilen sanayi sitesinin 2 ana atiksu yönetim yaklaşımının uygulanabilirliği, ekonomik açıdan karşılaştırılmıştır. Kıyaslamalarda atiksu yönetim planlan; Seçenek 1 - kimyasal ve biyolojik arıtma ünitelerini içeren merkezi arıtma, Seçenek 2- process atiksuyu bulunan işletmelerin ön arıtma yapması ve merkezi arıtmanın yalnızca biyolojik arıtma ünitelerini içermesi, olarak adlandırılmıştır. Ayrıca, sanayi sitesi hakkında genel bilgi, atik su tipleri ve ön arıtma ihtiyacı olan yerler incelenerek, her iki seçenek için, ilk yatirım, bakım, personel, kimyasal, elektrik ve kontrol giderleri belirlenmiştir. Arıtma tesisinin ilk yatırım masrafları ve diğer giderleri 30 yıllık ekonomik ömrü içinde farklı zamanlarda gerçekleşeceği için bütün gider bileşenlerinin bugünkü değerleri belirlenmiştir. Merkezi arıtma tesisinin birinci seçenek için bugünkü değeri 12475 unit, ikinci seçenek için 10081 unit olarak hesaplanmıştır, ikinci seçenek durumunda, ortaya çıkan ön arıtma ünitelerinin toplam gideri bulunan 10081 unit değerinin üstüne eklenmelidir. Fakat, iki seçenek arasında oluşan kazanç (2394 unit)ancak 23 adet ön arıtma ünitesi yapmaya yeterlidir. Seçilen sistemin karlılığının tamamen sanayi içindeki ön arıtma ihtiyacına bağlı olduğu görülmüştür. İncelenen sanayi içinde çok sayıda (37 adet) ön arıtma ünitesi ihtiyacı olduğundan ikinci seçenek ekonomik olmamaktadır. Sonuç olarak, sanayi sitesinin atık su çeşitliliği atik su yönetim ve arıtıma yaklaşımlarını belirleyici faktör olmaktadır. Bu nedenle, her site yönetimi ekonomik ve etkin çözüm için endüstriyel çeşitliliğini ve yerleşim planını kurulma aşamasında belirlemelidir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis especially, the conditions, decision criteria, efficiency and economy for industrial wastewater management in the Small and Medium-Sized Industrial Districts are discussed. For this purpose, the state of a Small Medium-Sized Industrial District and its treatment plant will be investigated and discussed on a case study. In the study, applicability of two main wastewater management approaches will be investigated for that industrial district and the results will be compared by economical analysis techniques. Two management systems,“Alternative I - CTP with Chemical and Biological units”and“Alternative n Pretreatment units plus CTP with only Biological units”are investigated comprehensively. For the analysis, general information, wastewater properties and pretreatment needs are determined. For both alternatives; constructing, maintenance, personnel, chemical, electrical and control costs are calculated. The present total costs of the Central treatment plant of alternatives are calculated as 12475 units for the first and 10081 units for the second. In case of second alternative, the cost of occurring pretreatment needs must be summed up to the value 10081 units. But, the computed difference between alternatives (2394 units) is enough only for 23 pretreatment units. The benefit of the system is directly depends on the need for pretreatment. But, today 37 firms need a pretreatment unit in District. Therefore, the system, pretreatment plus CTP with only biological units alternatives, is an expensive solution for the District. It is concluded that, the wastewater pattern of the districts declares us the wastewater management and treatment approaches. Then, each district management should have plan or propose her industrial type distribution at the initial stage of establishment.