Selection of appropriate buffer zones for the Tahtalı water supply reservoir
Tahtalı içme suyu haznesi için uygun koruma alanlarının belirlenmesi
- Tez No: 119607
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN HARMANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
IV ÖZET İçmesuyu hazneleri için koruma havzalarının tanımlanması sadece Türkiye'nin değil, dünyanın tüm büyük kentlerinin ortak sorunudur. Entegre havza yönetimi yaklaşımı ve hızla gelişen CBS kullanımı içme suyu kaynaklarının korunması çalışmalarının havza bütününü kapsaması zorunluluğunu beraberinde getirmiştir. Türkiye'de 1926'dan beri çıkartılmış kanun ve yönetmeliklerle su kaynaklarının korunması hedeflenmiş, 1988 tarihli Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği ile başlayan yönetmeliklerle de içmesuyu hazneleri için koruma havzalarını tanımlanmıştır. Bu çalışmada, İZSU Havza Koruma Yönetmeliği ile düzenlenen Tahtalı 'Barajı koruma havzalarının belirlenmesi çalışmalarına, bilimsel yaklaşımlarla katkıda bulunulması hedeflenmiştir. Önce yüzeysel akışın hazneye ulaşmak için kat ettiği mesafeler tespit edilmiş, halihazırdaki koruma alanlarının mesafeleri kullanılarak akış uzunluğu yöntemi ile koruma alanları yeniden düzenlenmiştir. Hazne etrafındaki topografyanın Tahtalı'da olduğu gibi değişkenlik gösterdiği durumlarda bu yöntem oldukça dikkate değer sonuçlar üretmekte, topografyanın suyun hazneye akışı önünde doğal bir set oluşturduğu bölgelerde uzun mesafeli koruma alanları gereksiz olabilmektedir. Daha sonra yüzeysel akışın hidrolojisi göz önüne alınarak, akışın hazneye ulaşma zamanları hesaplanmış, bu ulaşım zamanları kullanılarak koruma alanları tespit edilmiştir. Havzanın herhangi bir noktasından yapılacak kirlilik deşarjının ne kadar sürede hazneye ulaşacağını hesaplayan bu yöntem, havza genelinde hangi bölgelerde ne tür endüstri faaliyetlerine izin verileceği konusunda yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The determination of protection zones for a drinking water reservoir, which is a current issue not only in Turkey, but also in other major cities of the world. The integrated river basin management approaches and the growing use of GIS extends drinking water source protection activities beyond controlling the individual sources of contamination to address problems and solutions on a regional or watershed basis. Since 1926, regulations were issued in Turkey to protect the quality of drinking waters and to specify the protection zones around sources of domestic water supply. To support scientifically the regulatory efforts for definition of protection zones for the Tahtalı Water Supply Reservoir constitutes the focus of this thesis. As an initial attempt to reflect the real protection needs within the basin, first, the existing protection zones are rehabilitated by considering the real flow directions of the surface water over the land surface. The realization of such an analysis is based on the topography of the basin becomes very useful for river basins having remarkably changing topographic characteristics around the reservoirs, as in the case of Tahtalı. When the changes in elevation throughout the reservoir circumference are examined, it can be easily realized that the need for a long ranged protection in some coasts becomes unnecessary in cases where the surrounding territory does not allow direct flow of water through that coast to the reservoir, thus allowing a short ranged protection Then a second analysis is carried out considering not only the paths of flow but also the travel times depending on the hydrologic development of flow over the landIll surface. And the protection zones are established considering travel times to determine the types of economic activities that will be permitted in those areas for a better quality control.