1980 sonrası turizm politikaları çerçevesinde kıyı turizm gelişiminin kritiği ve alternatif stratejileri: Fethiye örneği
The Critics of the coastal tourism development policies after 1980 and the alternative strategies: The case study of Fethiye
- Tez No: 119609
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EMEL GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Şehircilik ve Bölge Planlama, Tourism, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET Bu çalışmada; 1980 sonrası turizm politikalarının mekansal sonuçlarının izlenebilmesi açısından Fethiye örneği incelenmiştir. Bu amaçla öncellikle ülke turizm politikalarının önemli bir parçasını oluşturan turizm amaçlı yasal ve ekonomik düzenlemeler 1980 yılı sonrası ağırlıklı olmak üzere tartışılmış ve turizm amaçlı fiziki planlar ve bunların mekansal sonuçlan araştırılmıştır. İkinci olarak ülke turizm politikalarının sonucunun mekansal anlamda kavranabilmesi için Akdeniz kıyısında yer alan Fethiye kenti örnek olarak incelenmiştir. Bu amaçla; Fethiye kentinin turizm potansiyeli durumunda olan coğrafi ve fiziki verileri ve kentin turizm gelişme sürecini belirleyen nüfus ve ekonomik verileri tartışılmış ve turizm amaçlı ekonomik ve yasal düzenlemeler sonucu kentte yer seçen turizm tesislerinin sayısal dökümü ülke turizm politikalarının temel belirleyicisi durumunda olan plan deneyimleri ile 1/25.000 ölçekte ilişkilendirilmiştir. Sonuç itibari ile turizm amaçlı yasal, ekonomik ve fiziki düzenlemelerin Fethiye özelinde yarattığı mekansal dönüşüm ana hatlarıyla ortaya konulmuştur. Üçüncü aşamada, turizm odaklı gelişme tercihlerinde mekansal dönüşümün geleceğine ilişkin çıkarsamalar oluşturulmuştur. Bu amaçla öncellikle, ülke turizm politikalarının mekansal sonucu olan Fethiye örneğinin mekansal dönüşümüne ilişkin riskler belirlenmiştir. İkinci olarak Fethiye örneğinde, farklı turizm tercihleri; planlama süreci, yasal ve kurumsal düzenlemeleri, mekansal ipuçları ve olası sonuçlan ile birlikte, araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study; Fethiye sample was observed to understand the inferences of the tourism policies especially after 1980. For this reason, legal and economic arrangements that forms the tourism policies, were discussed generally. Also, tourism physical plans and their results were observed briefly. On the other hand, Fethiye city that is located in Mediterranean region, was observed to find out the tourism policies impacts in the urban area. For this reason; geographical and physical data that is the potential source for tourism, and population and economic data that determine the tourism development process, were discussed. Also, tourism investments location inventory and 1/25.000 scale tourism plans were matched to find out the results of the tourism policies. Finally, the spatial transformation according to the legal, economic and physical tourism arrangements, were studied briefly. In the third phase, the future scenarios of the spatial transformation in tourism focused development alternatives, were observed generally. For this reason; the risk of the spatial transformation in Fethiye according to the tourism policies, were determined briefly. Finally, the tourism alternative development strategies of Fethiye were observed in the field of planning process, legal and institutional arrangements. Also, their spatial inferences and probable results were discussed generally.