Yüksek performanslı betonların süneklik özelliğinin araştırılması
The toughness property of high performance concretes
  1. Tez No: 119615
  2. Yazar: HÜSEYİN YİĞİTER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELÇUK TÜRKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
II ÖZET Yüksek performanslı beton, yalnızca yüksek basınç dayanımına sahip bir beton olmayıp, diğer mekanik özellikleri ve dayanıklılığı ile de ön plana çıkan ve kullanımı gün geçtikçe artan bir malzemedir. Buna karşılık yüksek basınç dayanım değerlerine sahip yüksek performanslı betonların deformasyon ve enerji yutabilme kapasiteleri açısından, normal betonlara kıyasla bile yetersiz oldukları bilinmektedir. Betonun mekanik dayanımlarının yanı sıra kırılma enerjisi de önemli bir malzeme parametresidir. Gevrek bir malzeme olan geleneksel betonların göçme süreçlerinde sönümledikleri enerji miktarı sınırlı düzeylerde kalırken, lifli betonlar ise özellikle ilk kırılma yükünden sonra oldukça yüksek bir düktü davranış gösterirler. Bu çalışmada, lifli yüksek performanslı betonların enerji yutma kapasiteleri ve deformasyon özellikleri araştırılmıştır. Amaca yönelik olarak hazırlanan deney programında, betonda farklı en büyük agrega tane çaplan, farklı lif geometrileri ve farklı lif dozajları kullanımının gerilme-deformasyon davranışlarına etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT High compressive strength characteristics of“high performance concretes”is not the only criteria to define this relatively new material. The superior values of other mechanical properties and long lasting durability are the main characteristics of the“high performance concrete”. However, their deformation and energy absorption capacities are not well defined and maybe lower than conventional concretes. Fracture energy is one of the important material parameters of concrete, along with its mechanical properties. Conventional concrete is a fragile material. While the amount of absorbed energy by traditional concrete has a limited value in failure, fiber reinforced concrete provides large ductility, especially after the appearance of first crack. In this research, energy absorption capacities and deformation properties of fiber reinforced high performance concrete have been investigated. The stress-strain behavior of various concrete samples with different maximum aggregate sizes, different fiber geometries and different fiber dosages have been investigated within a comprehensive experimental program.