Analysis of manufacturing resource planning system and developing the capacity planning tool
Üretim kaynak planlama sisteminin analizi ve kapasite planlama aracının geliştirilmesi
- Tez No: 119616
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP KUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
VI ÖZET Bu çalışma genel olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda, Üretim Kaynak Planlaması (MRPII) sistemi, daha çok kapasite planlamasıyla ilişkili olan modülleriyle birlikte genel olarak açıklanmıştır. Ayrıca bu bölümde, kapasite planlama yöntemleriyle ilgili önemli bilgiler bir örnek yardımıyla verilmiştir. ikinci kısımda, çalışma, kapasite planlamasıyla ilgili bir uygulamayı içermektedir. Üretim yapan firmalar için bir kapasite planlama aracı geliştirilmiştir. Bu planlama aracı, grafiksel kullanıcı arayüzü ve veritabanı olan bir yazılım dizaynını kapsamaktadır. Grafiksel dizayn için görsel programlama aracı olan Delphi 5 ve veritabanı dizaynı için Microsoft SQL Server 7.0 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study mainly includes two parts. In the first part, the Manufacturing Resource Planning (MRPII) system will be explained generally including its modules which are commonly related with capacity planning. Also at this part, a considerable information about capacity planning techniques will be given with an example. In the second part, the study includes an application about capacity planning. A capacity planning tool is developed for the manufacturing companies. This planning tool contains a software design including the Graphical User Interface (GUI) and its database. For the graphical design, the visual programming tool Delphi 5 and for the database design Microsoft SQL Server 7.0 are used.