Sensitivity of hydrologic variables to climate change
Hidrolojik değişkenlerin iklim değişikliğine duyarlılığı
  1. Tez No: 119627
  2. Yazar: CEMAL COŞAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET İklim değişikliği, atmosferdeki karbondioksit (CO2) ve diğer antropojen sera gazı konsantrasyonlarının giderek artması sonucu beklenmektedir. İklim değişikliğinin sonucunda beklenen en önemli olgu, sıcaklık, yağış, evapotranspirasyon, akış gibi temel iklimsel ve hidrolojik değişkenlerdeki muhtemel değişimlerdir. Bu etkilerin su kaynakları planlama ve yönetiminde değerlendirilmesi gerekmektedir. Sunulan çalışma, iklim değişikliğinin su kaynakları ile olan ilişkisini incelemektedir. Bu değişimlerden hidrolojik çevrimin ve su kaynaklarının gerek miktarı ve gerekse kalitesinin de etkilenmesi beklenmektedir. Dolayısıyla, küresel iklim değişikliğinin havza su dengesine ve su kaynaklarının planlama ve yönetimine de yansıması söz konusudur. Bu kapsamda sunulan çalışmada alt havza bazında sıcaklık ve yağış gibi iklim parametrelerinin, akıma olan etkileri incelenmiş ve duyarlılık analizi ile sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Climate change is expected due to the increasing atmospheric concentrations of carbondioxide and other trace gasses, which lead to changes in the radioactive balance of the atmosphere. Such changes propagate further to those in temperature i and other climatic variables. Hydrologic systems and water resources are likely to be seriously impacted by global climate change. Such processes as surface runoff, precipitation, soil moisture, groundwater, water quality, and sea levels will be significantly exposed to effects of climate change. Eventually, these effects will have to be considered in water resources planning and management. The study presented stems from the above needs and addresses the problem of climate change-water resources interactions. It is intended here to investigate the possible effects of climate change on watershed scale hydrologic processes and water demand. Within this context, the current methods used in developed countries are applied to the case of the Gediz River Basin, and possible impacts of changes in climatic variables, i.e., precipitation and temperature, are investigated as they relate to runoff The results of the study should not considered as exact values to represent the effects of climate change. They are essentially“estimates”on“likely”effects of an expected climate change. However, the results also show that, if the prescribed climate change scenarios do occur in the future, they will have significant effects on the hydrology of the basin which, in turn, affects water demand for various water resources development plans. Accordingly, the study presented should be considered as an initial step towards assessment of climate change impacts and should be reaccomplished in future attempts towards any planning or management activity in the basin.