The Investigation on SOD, CAT, AsA-dep POD, Gua-dep POD activities and LPO level variations in Mentha pulegium depends on stress conditions
Stres koşullarına bağımlı Mentha pulegium'da SOD, CAT, AsA-dep POD, Gua-dep POD enzim aktiviteleri ve LPO seviyeleri değişiminin araştırılması
- Tez No: 119628
- Danışmanlar: PROF. DR. LEMAN TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET SOD aktivitesi azalan Ca konsantrasyonu ile 14. günde yaklaşık olarak 2-kat artaken daha sonara ki günlerde düştü. CAT, AsA-dep and Gua-dep POD aktiviteleri ise 14. güne kadar kontrol seviyesinin altında seyrederken daha sonra kontrol değerlerinin üzerine çıktı. Stres koşulunda ki LPO seviyeleri ise yine azalan Ca konsantrasyonu ile çoğu maruz süresi boyunca arttı. M.pulegium membranlarının doymamış yağ asitlerinin peroksidasyonunun maksimum korunması büyüme ortamında minimum 100 uM Ca2+ varlığında gerçekleşti. SOD and AsA-dep POD aktiviteleri Mg2+ eksikliği koşullarında M.pulegium'un. membran hasarını korumada ko-oparatif fonksiyon gösterdi. 17. günden sonra Mg-eksiklik koşullarında anlamlı olarak artan LPO seviyeleri (r = 0.589, pO.001) ve düşen tüm antioksidan enzimler Mg eksikliğinin bu günden sonra yaşlanma proseslerinin hızlandırdığının göstergesidir. Antioksidan enzimler maksimum artışlarını 12.günde göstermelerine rağmen, sonuçlar göstermektedir ki Zn stresi oksidatif hasan hızlandırmaktadır. Ve antioksidan kapasiteye bağlı Zn tolerans değerleri M.pulegium un büyüme ortamında (0.38-7.67) 10"2 uM Zn aralığında Fe2+-indüklü lipid peroksidasyonunda optimum korumayı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT SOD activity also increased approximately 2-fold with decreasing Ca2+ concentrations on the 14 day and decreased afterwards. Whereas CAT, AsA-dep and Gua-dep POD activities were observed under the control levels up to 14th day and then increased over them. The LPO levels in the stress conditions increased with decreasing of Ca concentrations during the most of the treatment period. The highest suppression of polyunsatured fatty acids peroxidation in M.pulegium membranes were occurred by the minimum 100 uM Ca2+ concentration in growth medium. SOD and AsA-dep POD activities showed the co-operative function to protect the membrane damage of M.pulegium in the case of Mg2+ deficiency condition.