Computation of ground water contamination by using modflow
Yer altı suyu kirliliğinin modflow kullanılarak hesaplanması
  1. Tez No: 119651
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZGENÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. ŞÜKRÜ GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Geological Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Hidroloji ve Su Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
HI ÖZET Dünyadaki birçok yerde yeraltısuyundan içme suyu olarak yararlanılmaktadır. Sularım kendileri temin eden insanlar kuyulara sahip olup yeraltısuyundan yararlanmaktadırlar. Bu nedenle yeraltısuyu kalitesi büyük bir öneme sahiptir. İnsanlar kendi kullandıkları yeraltısuyunu bazı durumlarda kirletmektedirler. İnsan hayatının devamını sağlamaya ilave olarak yeraltısuyunun önemli çevre etkileşim işlevleri vardır. Birçok yerleşim yeri pınarlardan elde edilen suyla beslenmektedir. Bu pınarları besleyen yeraltısuyu kirlenirse; bu yeraltısuyunun çevresel etkileşimi zarar görecektir. Yeraltısuyu kaynaklarına yakın yerleşmiş sanayi tesisleri yeraltısuyu kirliliğinin başta gelen sebeplerindendir. Bu tez çalışmasında yeraltısuyu kirlilik modeli, Harmandalı Düzenli Atık Depolama Tesisi ve heterojen bir akifer için PMWIN MODFLOW programı kullanılarak uygulanmıştır. Programdan elde edilen sayısal sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Groundwater is the source for drinking water for many people around the world. Virtually all the homes that supply their own water have wells and use groundwater. So the quality of groundwater is of paramount importance. In such cases the groundwater has been contaminated by the acts of humans. In addition to providing for the sustenance of human life, groundwater has important ecological functions. Many freshwater habitats are supplied by the discharge of springs. If the groundwater supplying these springs is contaminated, the ecological function of the freshwater habitat can be impaired. The wastes of industrial plants which are located near the groundwater sources are the common reason of groundwater contamination. In this thesis groundwater contamination model is applied to the Harmandalı Sanitary Landfill Area and to a heterogeneous aquifer by using the PMWIN MODFLOW. The numerical results obtained from the computer program are discussed.