Az katlı bağımsız konutlarda çelik karkas taşıyıcı sistemler ile betonarme karkas taşıyıcı sistemlerin belirlenen yapı üretim kriterlerine göre Türkiye koşullarında karşılaştırılması
Comparison between steel frame construction systems with concrete frame structure systems in low rise house buildings according to building production criteria in Turkey's conditions
  1. Tez No: 119652
  2. Yazar: AYBARS ONUR KİRAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ YESÜGEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
IV ÖZET Bu tez kapsamında çeşitli örnekler incelenerek, taşıyıcı sistemleri değerlendirilmiş, az katlı yapılar için malzemeye bağlı en uygun iskelet taşıyıcı sistemin araştırılması ve çelik malzemeli iskelet sistemlerin Türkiye ve günümüz koşullarında az katlı konut yapılarında uygulanabilirlik olanaklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Tez dört bölümden oluşmaktadır. Tez kapsamındaki birinci bölümde, bu çalışmanın amacı ve kapsamı irdelenmiş ve çalışmada kullanılacak yöntem açıklanmıştır. Tezin ikinci bölümünde“Az Katlı”kavramı tanımlanmış, taşıyıcı sistemlerde kullanılacak malzemeler olan çelik ve betonarme malzemelerinin tarihsel süreç içerisindeki gelişimleri tanıtılmıştır. Çelik malzemesinin Dünyada ve Türkiye'de kullanım alanları ortaya konulmuştur. Çelik ve betonarmenin malzeme ve iskelet sistem olarak tanıtılması ve karşılaştırılması üçüncü bölümde aktarılmış, çelik malzemeli ve betonarme malzemeli üç az katlı konut yapısı bu kapsamda üçüncü bölümün sonunda örnek olarak irdelenmiştir. Dördüncü bölümde; az katlı konut inşaatında kullanılacak olan ve ilk üç bölümde tanımlanan, çelik malzemeli iskelet sistemler ile betonarme malzemeliiskelet sistemlerin birbirleri ile karşılaştırılıp, az katlı konutlar için hangisinin daha uygun bir sistem olduğunun ortaya konulabilmesi amacıyla karşılaştırma kriterleri belirlenmiş, belirlenen sekiz kriterin tanımlan yapılmıştır. Bu kapsamda iki örnek proje alınmış ve bu iki proje hem betonarme ve hem de çelik malzemeli iskelet sistem olarak uygulandığında ortaya çıkacak yapıların maliyet hesaplan yapılmış, bu bağlamda, dördüncü bölümde karşılaştırma kriterlerine ek olarak, yapıların hangi sistemle uygulandığında kaba inşaat maliyetinin ne olacağı ortaya konulmuştur. Sonuç bölümünde; dördüncü bölümde belirlenen karşılaştırma kriterlerinin sonuçlan ve kaba maliyet hesaplan tartışılmıştır. Tez kapsamında belirlenmiş olan amaçlar doğrultusunda elde edilen veriler değerlendirilmiş ve sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The reserach of the most suitable material for one or two story building's structural system, and the determination of the possibility of using steel strctural systems in the design of one or two storey buildings in Turkey are taken as the objectives of the study. This thesis is constituted of four chapters. The subject is introduced with a general introduction,and the objectives, scope, methods of the study are explained in the first chapter. The definition of the one or two story buildings - low rise buildings- had been explained in the second chapter. In addition to this, the historical process of the steel and the concrete materials are examined, and the situation of the useage of the steel material in Turkey and all around the World is introduced in the second chapter. The detailed definitions of the steel structure systems and the concrete structural systems are given, and the comperision between these two different materials, and construction systems are explained in the third chapter of the thesis. The criterias effecting to the structure system selection are observed, and introduced in the beginning of the fourth chapter. According to these chosen criterias, an economical analaysis is made both for the concrete material structure »*. VUKSMtoCfUCriBI KÜRÜM-vn systems, and steel material structure systems, by examining two different low rise buildings which are applied staticly as concrete structure and steel structure systems. The data obtained along the objectives of the thesis scope are examined and concluded in the conclusion part of the thesis.