Determination of nitrogen and phosphorus removal of İzmir municipal wastewater treatment plant by batch tests
İzmir kentsel atık su arıtma tesisinin azot ve fosfor gideriminin kesikli testlerle belirlenmesi
  1. Tez No: 119656
  2. Yazar: ÖZGE BÖLÜKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL PALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
IV ÖZET Atıksulardan biyolojik karbon, azot ve fosfor giderimi, atıksu arıtma uygulamalarında yeni yapılanan bir metottur. Genel bilgiler ve uygulama deneyimleri son yıllarda artmakla birlikte Nitrifikasyon-Denitrifikasyon-Biyolojik Fosfor Giderimi (NDBFG) hala daha fazla araştırma gerektirmektedir. Bu çalışmada, belediye atıksu arıtma tesisinde biyolojik karbon, azot ve fosfor giderimi kesikli deneyler kullanılarak incelenmiştir. Bu testler anaerobik fosfor salimim, aerobik ve anoksik koşullarda salınan fosforun geri alınımı, nitrifikasyon, denitriflkasyon v bünyesel fosforun salınımı deneylerini içermektedir. Anaerobik fosfor salimim deneylerinde iki farklı substrat kullanılmıştır: asetat ve glikoz. Ortalama fosfor salınım hızı glikoz ilavesinde 0.019mgP/mgVSS.dak ve maksimum anaerobik fosfor salınım hızı asetat ilavesinde 1.63 mgP/mgVSS.dak bulunmuştur.anaerobik fosfor salınımı deneyini takip eden fosfor alınımı deneyleri aerobik ve anoksik koşullarda gerçeüeş^irilmiştir. Ortalama fosfor alınım hızlan sırasıyla 0.0031 mgP/mgVSS.dak ve 0:0046 mgP/mgVSS.dak' dır. Nitrifikasyon deneylerinde ortalama NO3-N oluşum hızı 0.034 mgN/mgVSS.dak olarak hesaplanmıştır. Denitrifikasyon deneylerinde, asetat ilavesinde ortalama NO3-N tüketim hızı 0.026 mgN/mgVSS.dak ve glikoz ilavesinde NQj-N tüketim hızı 0.020 mgN/mgVSS.dak olarak bulunmuştur. Bünyese fosfor salınım deneylerinde ortalama fosfor salınım hızı 0.0025 mgP/mgVSS.dak olarak hesaplanmıştır. NDBFG proseslerinin dizayn edilmesinde önemli yer tutan Y, kj, iw ve Ks kinetik parametrelerinin hesaplanmasında basit kesikli metotlar kullanılmıştır. Monod modeline göre yapılan biyolojik kinetik parametre hesaplarında Y ve kd katsayıları sırasıyla 0.70 mgVSS/mgKOİ ve 0.0022 s“1 bulunmuştur. Spesifik nitrifikasyon hızı fan) ve spesifik denitrifikasyon hızı (qD) sırasıyla 6.87*10”* mg N03-N/mgVSS.s ve SM^O4 mg N03-N/mgVSS.s olarak hesaplanmıştır. Buçalışmada hesaplanan kinetik parametreler arıtma tesislerinin dizayn ve işletilmesinde değerlendirilebilirler.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Biological carbon, nitrogen and phosphorus removal from wastewater has become an established process in wastewater treatment practice. Despite the broad knowledge and practical experience that has been accumulated in previous years, there are still certain aspects of Nitrification-Denitrification-Biological Enhanced Phosphorus Removal (NDBPR) which require further research. In this study, biological carbon, nitrogen and phosphorous removal in a municipal wastewater treatment plant MWWTP was investigated using batch tests. These tests include : anaerobic phosphorus release, released phosphorus uptake in aerobic and anoxic conditions, nitrification, denitrification and endogenous phosphorus release. Two different substrates; acetate and glucose were used in anaerobic P release tests. Average phosphorus release rate was 0.019 mg P/gVSS.min for glucose addition and maximal anaerobic P release rate was 1.63 mgP/gVSS.min as an average for acetate addition. Following the anaerobic P release test, P uptake tests were conducted for aerobic and anoxic conditions. The average P uptake rates were 0.003 lmgP/g VSS.min and 0.0046 mgP/gVSS.min respectively. In nitrification tests average NO3- N production rate was determined as 0.034 mgN/gVSS.min. In denitrification tests with the addition of acetate, average NO3-N consuming rate was 0.026 mg N/g VSS.min and with the addition of glucose NO3-N consuming rate was 0.020mg N/g VSS.min. In endogenous P release tests average P release rate was determined as 0.0025 mgP/gVSS.min. Simple batch methods were proposed to determine Y, kj, Umax and Kg, which are important for NDBPR process design. In biological kinetic parameter estimation according to Monod model, Y and k* coefficients were found 0.70 mg VSS/mg COD and 0.0022 h“1 respectively. The specific nitrification rate (qn) and the specific denitrification rate (qo) were determined Ö.87*!©”4 mg N03-N/mgVSS/h andm 3. 36*1 0"4 mg N03-N/mgVSS/h. The kinetic parameters determined in this study can be used to improve the design and operation of wastewater treatment plants.