Selçuk kent alanı içinde Bizans, Selçuklu ve Osmanlı yapıları koruma, onarım sorunları
The Byzantine, Seljuks and Ottoman monuments in the centrum of Seljuks and their protection and repair problems
- Tez No: 119655
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AKIN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
IV ÖZET Selçuk (Ayasuluk), Türkiye'nin batısında Ege Bölgesi'nde, İzmir İli'ne bağlı ve yerleşimin güneyinde yer alan ilçe merkezi kenttir. Kuzey ve doğudan İzmir, güney ve batıdan Aydın' in ilçeleri ile sınırlıdır. M.Ö. 2. binin ikinci yarısından itibaren kesintisiz yerleşim görmüş, İonya-Lidya, Hellenislik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Medeniyetleri 'nin merkezi olarak Anadolu coğrafyasında diğer kentlerin önünde kent kültürüne öncülük etmiştir. M.Ö. 2. binin ikinci yarısından M.S. 6. yüzyıla kadar, farklı yüzyıllarda, üç farklı noktada (Ayasuluk Tepesi-Artemision-Efes Antik Kenti) yerleşim yoğunluğu gören Selçuk'un (Ayasuluk) tarihsel ve kültürel unsurlarının kökenini antik Efes Kenti oluşturmaktadır. Selçuk'un tarihi aynı zamanda Ephesos'un tarihinin devamıdır. Günümüzde Selçuk, sahip olduğu farklı medeniyetlerden kalan ve kent kültürünün temelini oluşturan yapısal zenginliği ile dünyada az rastlanan bir yerleşim dokusuna sahiptir. Kendi küçük coğrafyası içinde farklı ve önemli kültürlerin ürünleri olan eserlerin içiçeliğinin dikkat çekici olması ve halen kent yaşamının bu içiçelikle sürdürülmesi önem taşımaktadır. Selçuk kent merkezi sınırlan çerçevesinde, önemli derecede sayı ve niteliğe sahip mimari eserler Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemi olarak üç farklı uygarlığa ait birliktelik sergilemektedir. Yapılan tez çalışmasında, üç farklı dönemin içiçeliğini bozmama amacı güdülerek, kent içindeki anıtsal nitelikteki yapıların günümüzdeki korunmuşlukları, mimari kimlikleri ve daha önce yapılan restorasyon çalışmaları belgelenmektedir.Yapısal belgeleme, ileride olası bilimsel araştırmalara ve kent projelerine sağlıklı veri aktarımı sağlamayı hedeflemektedir. Bu yönde yapılan saha araştırmaları sonucunda, Bizans Dönemi 'nden günümüze ulaşan yapıların Selçuk kent alanının kuzey ve batısında, Aydınoğulları Beyliği mirası yapıların, kentin batı ve güneyinde; genel yaklaşım olarak bu iki dönem yapıların İzmir-Aydın karayolunun batı kesiminde; Osmanlı yapılarının ise kent alanının doğusunda, İzmir-Aydın demiryolu hattına yakın alanlarda olduğu saptanmıştır. Saptama özellikle Efes'in ilk kurulduğu Ayasuluk Tepesi 'nden bugüne, kentin yerleşim değişimi ve gelişim odaklarını açıklayıcı niteliktedir. Her üç dönem yapılan ile ilgili kazı, onarım, restorasyon ve çevre düzenleme çalışmaları Kültür Bakanlığı, Efes Müzesi Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Selçuk Belediyesi, Efes 2000 Vakfı, Grand Circle Vakfı ve Avusturya Arkeoloji Enstitüsü tarafından eşit önem, hız ve ilgiyle sürdürülmektedir. Yerli-yabancı kurum, kuruluş ve bilim çevrelerince yapılan duyarlı ve koordineli çalışmalar, Selçuk'un geleceğe taşınmasını getirecek vizyonlara ulaşma yönünde ülkemizin sahip olduğu şanstır. Ulusların kimlik değerlerini oluşturan tarihten kalan değerleri koruma, geliştirme ve çağdaş gelişmenin getirdiği değerlere adapte etmenin ulusal düzeydeki başarılar için gerekli olduğu evrensel söylemine, ülkemiz adına, Selçuk'un (Ayasuluk) geleceğe yönelik tasarılara olanak sağlayan bu yapısal zenginliğinin korunma ve sürekli kılınması bağlamında yapılacak düzenlemeler ve tez kapsamında geliştirilen öneriler ile örnek fikir projesi gibi projelerin hayata geçirilmesinin, geçmişle gelecek arasındaki bağların kurulup güçlendirilmesine katkısı olacaktır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Seljuks (Ayasuluk) is the centrum of the district in the west of Turkey in the Aegean Region within the borders of Izmir City located in the south of settlement. It is bordered by the districts of Izmir in the north and east and the districts of Aydın in the south and west. Since the second half of B.C. 2000, it has constantly been a settling place and the initiator of the city culture preceding the other cities in its geography as the centre of the Ionia-Lydia, Hellenislik, Roma, Byzantine, Seljuks and Ottoman Civilizations. The archaic Ephesus City constitutes the orijin of the historical and cultural components of Seljuks (Ayasuluk), which has intensively been a settling place in three different locations (Ayasuluk-Artemision-the Archaic Ephesus City) in different centuries, since the second half of B.C. 2000 until the A.C. 6th century. The history of Seljuks is at the same time the continuation of the history of Ephesus. Nowadays, Seljuks has a settlement structure which can rarely be come across in the world, with its constructural richness that constitutes the basis of the city culture remaining from its different civilizations. It is of great importance that the interconnection of the art works, which are the products of different and important cultures within its small geography, attracts attention and the city life still continues with such interconnection. Within the borders of the centrum of Seljuks, the architectural art works which have quite high quality and quantity, demonstrate an integrity belonging to three different civilizations as the Byzantine, Seljuks and Ottoman Era.vıı In this thesis work, the saving of the monumental constructions in the city at the moment, their architectural identities and the previously made restoration works are being documented aiming to save the interconnection of the three different era. The constructional documentation aims to supply reliable data transfer to city projects and probable scientific researches in the future. As a result of regional researches with regard to this subject, it has been determined that the constructions remaining from the Byzantine Era are in the north and west of Seljuks City; the constructions remaining from Aydinogullan Beyliği are in the west and south of the city and as a general approach, the constructions belonging to these two era are in the west of Izmir- Aydın highway; the Ottoman constructions are in the east of the City area near to Izmir-Aydin railway. This determination has an explanatory characteristics regarding the settlement alteration of the City and the development focuses, especially since the Ayasuluk Hill, where Ephesus has been established for the first time, until now. The excavations, restoration and the enviromental arrangement works regarding the constructions of every three era, are being continued by the Ministry of Culture, Directorate of Ephesus Museum, Directorate of Waqfs, Seljuks Municipality, Efes 2000 Foundation and Austria Archeology Institute with equal importance, rapidity and interest. The sensitive and coordinated studies carried out by the local and foreign associations and establishments and scientists are chances for our country in order to reach visions that will bring Seljuks to the future. The establishments and strenghtenment of the ties between the past and the future by the regulations to protect and make the constructural richness of Seljuks (Ayasuluk) continiuous, which provides future projects on behalf of our country, the suggestions improved within this thesis and the fullfillment of projects like the model idea project, will assist the global pronunciation which states that it is necessary for national success to save and improve and adopt the values which constitute the identities of the nations remaining from the past to the values brought by the contemporary developments.