Sıkışma (P) ve Makslama (S) dalga hızlarından, sığ tortulların poisson oranı ve gözenekliliğinin araştırılması
Poisson's ratio and the prosity of surface soils and shallow sediments, determined from seismic compressional and shear wave velocity
- Tez No: 119658
- Danışmanlar: DOÇ.DR. COŞKUN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
IV ÖZET Karmaşık bir yapıya sahip olan yeraltını modelleyebilmek için şimdiye kadar farklı yöntemler kullanılmıştır. Bu çalışmalardan biride sismik P ve £ dalgalarından yararlanarak, ortamın Poisson oram - Gözeneklilik ilişkisini saptamaya yöneliktir, önceki yapılan çalışmalar, Poisson oranının gevşek, taneli ve saturasyonu fazla olan formasyonlarda yüksek değerlere sahip olduğunu, yoğun ve saturasyonu düşük formasyonlarda ise düşük değere sahip olduğunu göstermiştir. Bilindiği gibi, Poisson oram, gözeneklilik azaldıkça artan bir şekilde değişir ve gözeneklilik derinlikle azalır. Bu tezdeki çalışma, Balıkesir ili Burhaniye ilçesinde yüzeye yalan tortullar için yapılmıştır. Bu çalışmada Gözeneklilik - Poisson oram sayısal olarak hesaplanmış ve sığ yapı hakkında Gözeneklilik - Poisson oram ilişkisi belirlenmiştir. En Küçük Kareler yöntemi, hesaplanan Poisson oram ve gözeneklilik değerlerine uygulanmış ve Gözeneklilik - Poisson oram ilişkisi analitik olarak ifade edilmiştir. Bu çalışmada Poisson oram ile gözeneklilik arasındaki ilişki analitik bir ifade ile, bir doğru denklemi olarak verilmiştir. Poisson oram derinlikle artarken, gözeneklilik değerinde bir azalma gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Various techniques are used to model the complex - subsurface of Earth in geophysics. One of these techniques is to use the seismic P - and S - waves, and to quantify the relation between porosity and Poisson 's ratio. Previous studies were shown that the Poisson' s ratio was high in fine-grained and high-saturated formations whereas it was low in dense and low-saturated formations. It is known that the Poisson' s ratio increases as the porosity decreases and the porosity decreases with depth. The work in this thesis was to quantitify the Poisson ratio - Porosity relation for the shallow sediments in Burhaniye, Balıkesir. In this work, the porosity and the Poisson' s ratio were computed numerically and the relation between porosity and the Poisson's ratio was determined for the shallow sedimentary structure. The Least - Squares technique was applied on these computed porosity and Poisson's ratio values and the relation between the porosity and the Poisson's ratio was determined analytically. -^vOssntöCRiriMKimüuı