Söğüt Çöplük feldspatının duvar karosu üretiminde kullanımı
Use of Söğüt Çöplük feldspar in wall tile bodies
  1. Tez No: 119770
  2. Yazar: ZUHAL GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi SÖĞÜT ÇÖPLÜK FELDİSPATININ DUVAR KAROSU ÜRETİMİNDE KULLANIMI Zuhal GÜVEN Anadolu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Seramik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr.Nuran AY 2002, 58 sayfa Bu çalışmayla, Söğüt çöplük feldispatının manyetik ayırma ile demir kirliliğinden temizlendikten sonra temiz çöplük feldispatının duvar karosu bünyesinde kullanımının mümkün olup olmadığı incelenmiş. Duvar karosu bünyesinde kullanılan feldispatın yerine Söğüt çöplük feldispatı ( % 25 ) ve temiz çöplük feldispatı ( % 5, % 10, % 15, % 20, % 25 ) ilave edilmiştir. Ayrıca manyetik ayırma sonucu elde edilen manyetik ürün ve ara ürünün şeffaf sırda değerlendirilebilirlikleri de araştırılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda, Söğüt çöplük feldispatı' nın Fe2Û3 oranının manyetik ayırma sonucu % 22,55 temizlendiği ve temiz çöplük feldispatının duvar karosu bünyesinde kullanılabileceği belirlenmiştir. Manyetik ürün ve ara ürün kullanılarak hazırlanan şeffaf sırlarda çeşitli renklerin oluştuğu görülmüştür. Sırlı yüzeylerde demirli noktalara rastlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Söğüt Çöplük Feldispatı, manyetik ayırma, duvar karosu
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master of Science Thesis USE OF SO?UT ÇÖPLÜK FELDSPAR IN WALL TILE BODIES Zuhal GUVEN Anadolu University Graduate School of Natural and Applied Sciences Ceramic Engineering Program Supervisor : Prof.Dr.Nuran AY 2002, 58 pages In this study, the usage capacity of Söğüt region's çöplük feldspar, which has undergone magnetic seperation treatment to remove its iron content, in wall tile bodies was investigated. For this purpose, as a replacement of feldspar, content in wall tile bodies Söğüt çöplük feldspar (25%) and cleaned çöplük feldspar (5 %, 10 %, 15 %, 20 %, 25 %) were added into bodies, respectively. Furthermore, middlings and tailing were also tried for evaluation in transparent wall tile glazes. At the end of the present study, it was determinend that iron content of Söğüt çöplük feldspar can be removed up to 22,55 % by means of magnetic seperation and, it can be used in wall tile bodies. Several colours were produced by incorporating middlings and tailings into transparent wall tile glaze receipes. After such modification iron containing spots were formed on the glaze surfaces. Keywords : Söğüt Çöplük Feldspar, magnetic seperation, wall tile