Diyarbakır kentinin yeşil alan sorunları ve çözüm önerileri
The Problems caused by insufficient of the green spaces in Diyarbakir city and its proposed solutions
- Tez No: 119790
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN SİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ DİYARBAKIR KENTİNİN YEŞİL ALAN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ Mehmet Hüsnü YAKUT Çukurova Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç.Dr. Berrin SİREL Yıl: 2002, Sayfa: 106 Jüri : Prof.Dr. M.Faruk ALTUNKASA Yrd.Doç.Dr. Berrin SİREL Yrd.Doç.Dr. Mustafa ATMACA Diyarbakır; sürdürülebilir kent kavramının gelişimine en çok ihtiyaç duyan kentlerimizden biridir. Günümüzde önemli bir stratejik konuma sahip olan kent, tarihi ve sosyo - ekonomik yapısıyla da dikkat çekmektedir. Yoğun bir yapılaşmanın devam ettiği Diyarbakır şehir merkezinde; nüfus, yeşil alan ve yapı alanları incelenerek, veri toplama işlemi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda, çarpık kentleşmenin boyutu ve sebepleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Yapılan incelemeler sonucu; kentte kişi başına 0,9 m2 yeşil alan düştüğü tespit edilmiştir. Diyarbakır kent merkezinde; özellikle yeşil alan ve çarpık kentleşme konusunda acil önlemler alınması gerekmektedir. Ayrıca, geniş projeksiyonlu bir master plan hazırlanmalı ve kısa, orta ve uzun vade de yapılacak işlerin programları hazırlanarak, bir an önce uygulamaya geçilmelidir. Anahtar Kelimeler : Diyarbakır, Yeşil Alan, Çevre, Kentleşme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS THE PROBLEMS CAUSED BY INSUFFICIENT OF THE GREEN SPACES IN DİYARBAKIR CITY AND ITS PROPOSED SOLUTIONS Mehmet Hüsnü YAKUT DEPARTMENT OF LANDSCAPE ARCHITECTURAL INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Yrd.Doc.Dr. Benin SİREL Year: 2002, Pages: 106 Jury: Prof.Dr. M.Faruk ALTUNKASA Yrd.Doç.Dr. Berrin SİREL Yrd.Doc.Dr. Mustafa ATMACA Diyarbakır is one of the cities which needs urgently development of sustainable city planning. Today, the city has an important role of geo politic status, and social - economic structure. The data collection is executed by researching, population, designed landscape and its environment in Diyarbakır city center which has an intensive construction. By using handled data, the dimension and reasons of misplanned city occurrence was trid to illuminate. At the end of the study; it was established that the green space for per capita is only 0,9 m2. At Diyarbakır city center; the necessary urgent precautions must be taken related to misplanning and insufficient green space per capita. A part from these, a wide spread projected master plan should be prepared and a job programme covering short, medium and long period must be implemented as soon as possible. Key Words : Diyarbakır, Green Spaces, Environment, Urbanization II