Çukurova koşullarında bazı ekmeklik buğday çeşitlerinde embriyo kararmasının verim ve kalite özellikleri ile çimlenmeye etkisi
The Effect of black point disease on germination yield and quality properties of some bread wheat genotypes in Çukurova region
  1. Tez No: 119789
  2. Yazar: DİLEK ERDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TACETTİN YAĞBASANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
oz YÜKSEK LİSANS ÇUKUROVA KOŞULLARINDA BAZI EKMEKLİK BUĞDAY ÇEŞİTLERİNDE EMBRİYO KARARMASININ VERİM VE KALİTE ÖZELLİKLERİ İLE ÇİMLENMEYE ETKİSİ Dilek ERDEMİR ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARLA BİTKİLERİ ANA BİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Tacettin YAĞB AS ANLAR Yıl:2002, Sayfa: Jüri: Prof. Dr. Tacettin YAĞB AS ANLAR Prof. Dr. A. Can ÜLGER Yard.Doç.Dr. Sertaç ÖZER Bu araştırma 1999-2000 yetiştirme yılında Çukurova koşullarında embriyo kararmasının verim, kalite ve çimlenme öğelerine etkisini belirlemek amacıyla bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Bu çalışmada 84 ÇZT04, BOWl/Fegkang 15, TOWPE, Vee's/Snb's// Sannine/Ald“s”, Genç 99 çeşit ve hatları kullanılmıştır. Yapılan araştırmada embriyo kararması dane verimine etkisi olmamıştır. Embriyo kararmasının fide boyuna etkisi görülmüş, ancak yapılan çimlenme denemelerinde embriyo kararmalı danelerde en yüksek çimlenme yüzdesi gözlenmiştir. Yaş öz yönünden en yüksek değer embriyo kararmalı ve normal üründen elde edilmiştir. Çökelme değeri Genç 99 çeşidinde embriyo kararmasız danelerde gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Buğday, embriyo kararması, kalite, verim, çimlenme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MsC THESIS THE EFFECT OF BLACK POINT DISEASE ON GERMINATION, YIELD AND QUALITY PROPERTIES OF SOME BREAD WHEAT GENOTYPES IN ÇUKUROVA REGION CONDITIONS Dilek ERDEMIR DEPARTMENT OF FIELD CROPS INSTITUTE OF NATUREL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Tacettin YA?B AS ANLAR Year:2002, Page: Jury: Prof. Dr. Tacettin YA?BASANLAR Prof. Dr. A. Can ÜLGER Assis.Prof. Sertaç ÖZER This research was carried out in 1999-2000 in Çukurova conditions to determine the effect of black point disease on yield, quality and germination. 84ÇZT04, BOWl/Fegkang 15, TOWPE, Vee's,/Snb"s7/Sannine/ AJdV, Genç 99 wheat genotypes were studied The experiments were arranged in split plot design with three replications.. Grain yield was not affected significantly by black point. Black point had no effect on seedling height, however the highest germination percentage was found on grains infected with black point in germination tests. The highest wet glutein value was obtained from black pointed grains and uninfected crops' grains, while the highest sedimentation value was occurred at Genç 99 variety with uninfected black point grains. Key Word : Wheat, black point, quality, yield, germination II