Böbrek taşlarının mineralojik ve jeokimyasal incelemesi
The Mineralogical and geochemical investigation nefrolithiasis
- Tez No: 119822
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma ile Doğu Akdeniz ve Güne)'doğu Anadolu bölgelerimizden derlenen böbrek taşlarının, cinsleri ve kimyasal özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla i böbrek taşlarının içerdiği kimyasal ana, iz ve nadir toprak elementleri (NTE), Acme Laboratuvarında (Kanada) ISO-9002 standartlarına göre ICP-ES ve ICP-MS yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Mineralojik incelemelerde binoküler ve polarizan mikroskop teknikleri kullanılmıştır. Minerallerin tanımlamaları ise XRD yöntemiyle yapılmıştır. Sonuçlar böbrek taşlarında baskın minerallerin whewellite. weddellite, struvite ve tiratların oluştuklarım göstermektedir. Taşların bünyesinde majör element olarak Ca, Mg, P, Si ve K, iz element olarak Sr, Zn, Ni, Zr, Rb saptanmıştır. Majör ve iz element miktarları irdelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Böbrek Taşlan, ICP-MS, X-Ray Difraksiyonu.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine the mineralogical and geochemical properties of the nefrolithiasis stones obtained from surgery patients located in the Eastern Mediterranean and SE Anatolia region of Turkey. The major, trace and raw earth element (REE) constituents of nefrolithiasis were determined by Inductively Coupled Plasma-Emission Spectroscopy (ICP-ES) and Inductively Coupled Plasma-Mass Spectroscopy (ICP-MS) ISO 9002 methods of Acme Laboratories (Canada). Binoculer and polarisant microscopy were performed for mineralogical observations. The Identification of minerals were determined by X- ray Diffraction (XRD). It was shown that the stones are mainly composed of whewellite, weddellite, struvite and uricite. The major elements comprising the stones are Ca, Mg, P, Si and K. Trace amounts of Sr, Zn, Ni, Zr and Rb were also detected. The relationships between the observed elemental constituents of the kidney stones are presented. Kev Words : Kidney Stones, ICP-MS; XRD